Diecezja Warszawsko-Praska » Rozpoczęcie peregrynacji relikwii błogosławionej Rodziny Ulmów w Diecezji Warszawsko-Praskiej

W sobotę popołudniu relikwie błogosławionej Rodziny Ulmów zostały procesyjnie przeniesione z kościoła Świętego Ducha na Starym Mieście i przekazane z Archidiecezji Warszawskiej do Diecezji Warszawsko-Praskiej. Po uroczystym powitaniu, w Katedrze Warszawsko-Praskiej sprawowana była Msza Święta rozpoczynająca tygodniowy czas peregrynacji relikwii w naszej diecezji.

Ulicami miasta relikwiarz niosły wielodzietne rodziny w towarzystwie pątników Praskiej Pielgrzymki Pieszej Pomocników Maryi Matki Kościoła, kleryków i księży. Przed Katedrą Warszawsko-Praską procesję różańcową powitał bp Romuald Kamiński wraz z diecezjanami.

W homilii biskup ordynariusz warszawsko-praski mówił, że podstawową intencją, o której powinniśmy stale pamiętać, jest modlitwa za małżeństwa i rodziny:

Świętość małżeństw i świętość rodzin to są pierwsze podstawowe i nigdy nie tracące aktualności intencje. Cokolwiek byśmy nie wymyślili, to dla mnie zawsze będzie wtórne, bo jeśli zwyciężymy w tym temacie, to odnieśliśmy sukces najważniejszy, bo zbudujemy fundament, na którym wszystko inne może być posadowione. Każdy problem, jeśli zaistnieje, rozwiązujemy, gdy mamy mocny fundament w postaci świętego związku małżeńskiego i świętej rodziny.

Biskup Kamiński mówił także o decyzji jaką podjęła rodzina Ulmów udzielając schronienia Żydom. Była ona przesiąknięta rozeznaniem działania zgodnie z wolą Bożą:

Czy rodzice – Wiktoria i Józef mieli świadomość, że decydując się na taki krok, myślę tutaj o ogarnięciu pomocą Żydów w czasie tej tragicznej zawieruchy, narażają swoją rodzinę, do której przecież nie tylko oni należą jako decydenci, ale i dzieci. To jest przestrzeń wymykająca się rozumowaniu doczesnemu. Oni w momencie podejmowania decyzji przechodzą automatycznie na daleko wyższe poziomy i swoje decyzje, które podejmują, mają prześwietlone mądrością Bożą. […]

Oni otrzymali tę łaskę i właśnie dlatego podjęli takie decyzje. One w naszym rozumieniu, kiedy byśmy się tylko ograniczyli do takich bardzo przyziemnych, prostych refleksji, żeby nie powiedzieć spekulacji, to mogą budzić w nas spokój, ale nie wtedy, kiedy patrzymy oczyma Bożymi. Tam dokonała się katecheza, która jeszcze jest w powijakach. To znaczy ona dopiero nabiera życia.

Relikwie błogosławionej Rodziny Ulmów będą peregrynować po diecezji warszawsko-praskiej do 18 maja. Każdego dnia odwiedzą inny rejon. Szczegółowy plan modlitwy można znaleźć tutaj.

fot. Karolina Błażejczyk