Diecezja Warszawsko-Praska » Zachęta do udziału w pielgrzymkach

Zachęta do udziału w pielgrzymkach

Drodzy Bracia i Siostry,
Wielebni Duszpasterze,

Psalmista Pański zadaje pytanie: Kto wstąpi na górę Pana, kto stanie w Jego świętym miejscu? (Ps 24,3)
W każdym z nas jest ukryte pragnienie serca, by doświadczać daru przebywania w miejscach świętych, by do nich powracać, by chłonąć ich atmosferę. Czas wakacyjny stwarza doskonałą okazję, by te pragnienia realizować.

Głębszą formą takiej realizacji są pielgrzymki, wśród których w Polsce szczególne miejsce zajmują piesze szlaki pątnicze, licznie przemierzane w okresie lipca i sierpnia. Zmierzamy wówczas do różnych miejsc, podejmując trud pokonywania krótszych i dłuższych tras. Jako Wasz Pasterz chciałbym zachęcić do udziału w tych pielgrzymich drogach, które tradycyjnie już wiążą się z diecezją warszawko-praską.

W tym roku, w lipcu, przypada 100. rocznica przybycia do Ostrówka Heleny Kowalskiej – św. siostry Faustyny. Diecezja warszawsko-praska pielęgnuję pamięć o pobycie Świętej na tym terenie. Wszyscy niejednokrotnie słyszeliście o Domu Świętej Faustyny w Ostrówku i całym kompleksie, który wokół niego powstał. Tradycją stały się pielgrzymki wyruszające z sanktuarium przy ul. Żytniej właśnie do Ostrówka. Tegoroczna odbędzie się w terminie 27-28 lipca. Gorąco Was na nią zapraszam.

Także kładę na sercu  każdej i każdego z Was udział w Warszawsko-Praskiej Pielgrzymce Pieszej na Jasną Górę, która 5 sierpnia wyrusza z Parafii Narodzenia Pańskiego przy ul. Ostrobramskiej 72 (dojście do Częstochowy: 14 sierpnia). Zapisy w parafii w terminie 1-4 sierpnia.

Kolejnym pątniczym szlakiem jest Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Matki Kościoła. Jej pielgrzymi wyruszają z parafii konkatedralnej na Kamionku 16 sierpnia i docierają do Częstochowy 26 sierpnia.

Każda pielgrzymka to wyjątkowe doświadczenie, które głęboko przemienia nasze serca. Zobaczcie, jak jest dobrze przebywać razem z braćmi …. (por. Ps 133)

Wszystkim pielgrzymom i organizatorom pątniczych szlaków z serca błogosławię.

+ Romuald Kamiński
Biskup Warszawsko-Praski

Prosimy o przekazanie wiernym zawartych powyżej sugestii, w ramach ogłoszeń parafialnych, w niedziele 23 i 30 czerwca.