Ładowanie Wydarzenia

Diecezja Warszawsko-Praska » Wydarzenia » XXXIX Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Maryi Matki Kościoła

XXXIX Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Maryi Matki Kościoła

• To wydarzenie minęło.

W drugiej połowie sierpnia (16-26.08.2022) pod hasłem „Błogosławiony Prymas Wyszyński naszym duchowym ojcem” wyrusza na Jasną Górę Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Matki Kościoła. Na pątniczym szlaku pielgrzymi będą mieli możliwość nie tylko podziwiania piękna  polskich krajobrazów, wsi i miasteczek, ale także zapoznają się z myślą i osobą nowego błogosławionego, założyciela Ruchu Pomocników.

Pielgrzymkę rozpocznie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Romualda Kamińskiego w Konkatedrze na Kamionku 16 sierpnia o godz. 6.00. Pątnicy dotrą do Sanktuarium w Częstochowie 25 sierpnia około godziny 9.00, by uczestniczyć we Mszy św. o 10.30. Przywilejem pielgrzymki jest także prowadzenie w tym dniu nocnego czuwania (od Apelu do Mszy o 00.00) przed Obrazem Jasnogórskim. Zaś oficjalnie pielgrzymkę kończy Suma odpustowa w dniu 26.08 sprawowana na Wałach Jasnogórskich o godz. 11.00.

Tegoroczny program pielgrzymkowy będzie się koncentrował wokół trzech głównych intencji.

Pierwsza intencja – dziękczynna za beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego – pozwoli zwrócić uwagę na jego nauczanie i życie oraz związane z nim osoby i środowiska (m.in. Instytut Prymasa Wyszyńskiego, Ruch Pomocników, Rodzinę Rodzin).

Druga intencja – błagalna o pokój i wybaczenie – jest odpowiedzią na wyzwanie obecnego czasu. Modląc się o powstrzymanie zła wojny, pątnicy będą zgłębiali temat tak potrzebnego każdemu chrześcijaninowi przebaczenia.

Trzecia intencja – błagalna o potrzebne łaski dla młodzieży i tych, którzy jej towarzyszą – odpowiada na wskazania Synodu Młodych (zakończonego w naszej diecezji w 2021), by dbać o przestrzeń w Kościele dla ludzi młodych. W ten sposób pielgrzymka wpisze się w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży odbywających się w Lizbonie w 2023 roku.

PIELGRZYMOWANIE DUCHOWE

Dla tych, którzy nie wyruszą na szlak pątniczy, organizatorzy przygotowali pielgrzymowanie duchowe (16.-25.08) w kaplicy parafii katedralnej (wejście od ul. Floriańskiej) od 18.00 do 19.30. Podczas każdego spotkania będzie można uczestniczyć w Mszy św. i modlitwie oraz skorzystać z programu duchowego. Będzie też możliwy dostęp do świadectw pielgrzymkowych przez strony: www.pielgrzymkapomocnikow.pl oraz facebook.com/PPPPMMK.

„Po czasie epidemii żywimy głęboką nadzieję na obfite owoce związane z orędownictwem Prymasa. Ostatnie dwa lata (a szczególnie 2020) były prawdziwy wyzwaniem organizacyjnym. Fakt, że w obu przypadkach udało się nam szczęśliwie dotrzeć z pątnikami z otwartych zapisów do Częstochowy, poczytujemy jako szczególną opiekę Matki Bożej. Mamy także poczucie, że ten trudny czas umocnił wewnętrznie osoby związane z pielgrzymką a ją samą skierował na nowe tory. W tym kontekście beatyfikacja Prymasa przedstawia się jak jeszcze jeden impuls, który naszych pątników i służby pielgrzymkowe motywuje jeszcze bardziej do szerzenia czci Najświętszej Maryi Panny i kultu bł. Prymasa.” – mówi ks. Rafał Goliński, kierownik XXXIX Praskiej Pielgrzymki Pieszej Pomocników Maryi Matki Kościoła.

Propozycja ogłoszenia parafialnego z zaproszeniem do udziału w pielgrzymce:

Zapraszamy do udziału w Praskiej Pielgrzymce Pieszej Pomocników Matki Kościoła na Jasną Górę. Jest to jedyna pielgrzymka piesza z Warszawy, która udaje się na Uroczystość MB Częstochowskiej 26.08. Początek 16.08.2022 w Konkatedrze na Kamionku o 6.00. Zapisy będą odbywały się 7, 14 i 15 sierpnia (ul. Grochowska 365 w Warszawie) w godzinach 17.00-19.00. Jest też możliwość rejestracji przez Internet. Szczegółowe informacje na stronie www.pielgrzymkapomocnikow.pl.

Początek:
16 sierpnia 2022 g. 06:00