Ładowanie Wydarzenia

Diecezja Warszawsko-Praska » Wydarzenia » Światło i cień. Koncert pamięci prof. Jerzego Nowosielskiego

Światło i cień. Koncert pamięci prof. Jerzego Nowosielskiego

• To wydarzenie minęło.

3 grudnia o godz. 19, w Kościele Opatrzności Bożej w Wesołej, odbędzie się dwuczęściowy koncert ,,Światło i cień” poświęcony pamięci profesora Jerzego Nowosielskiego. Celem koncertu jest zapoznanie odbiorców sztuki z twórczością znakomitego malarza w związku z 100. rocznicą Jego urodzin przypadającą na rok 2023. Język twórczości Nowosielskiego z jednej strony ma charakter dawnej bizantyńskiej i prawosławnej sztuki, którą zaczerpnął z ikon, ale jednocześnie jest to sztuka nad wyraz nowoczesna czerpiąca z XX-wiecznych odkryć i technik poprzedników polskiego twórcy. Sztuka ta trafia do każdego człowieka, język jej jest niezwykle spójny, łączy w sobie elementy sacrum i profanum, ,,granica między tym co świeckie i duchowe zostaje zniesiona”. (Cyt. za biskupem Michałem Janochą).

Dlatego też w programie koncertu znajdą się kompozycje zarówno dawne, czerpiące z tradycji jak i kompozycja współczesna.

W pierwszej części koncertu usłyszymy muzykę dawnych Kresów, kompozycje Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego wykonane będą przez zespół instrumentów historycznych ,,Loquela sonorum” pod kierownictwem Beaty Kozyry-Paulskiej wraz z solistką Dagmarą Barną. Druga część koncertu odbędzie się w Kaplicy, usłyszymy współczesną kompozycję Jakuba Paulskiego, która czerpie ze stylu minimal music oraz jazzu. Zespół istrumentów dawnych i dwa instrumenty solowe: gitara elektroakustyczna i teorba wykonają muzykę, która stanie się komentarzem do twórczości Jerzego Nowosielskiego. Ponadto na potrzeby tego wydarzenia zostanie stworzona instalacja świetlna. Sztuka dźwięku i obrazu połączy kilka elementów: dawne i współczesne, światło i cień, muzykę i obraz. Sztuka odbierana przez wszystkie zmysły, pobudzona przez naszą wyobraźnię, sprawi, że zrozumienie geniuszu wielkiego polskiego artysty będzie dla wszystkich nie tylko odkryciem, ale i pasjonującą przygodą.

Data:
3 grudnia 2023