Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

Sto zasłużonych postaci z historii Polski, Polonez Wszech Czasów oraz spektakl o Rodzinie Ulmów na Placu Zamkowym w Warszawie. W sobotę, 9 września 2023 r., o godz. 17:00 w Warszawie przejdzie po raz trzeci Orszak Dziejów, odbywający się w tym roku pod hasłem „Rodzinna Fotografia”. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17:00 przy kościele Sióstr Wizytek na Krakowskim Przedmieściu 34, a zakończy na Placu Zamkowym. Organizatorem Orszaku Dziejów jest Fundacja Orszak Dziejów.

Orszak Dziejów to wydarzenie kulturalne i edukacyjne, którego celem jest nauka historii Polski przez teatr i zabawę, przybliżenie wybitnych postaci z dziejów naszej Ojczyzny oraz wzbudzenie dumy z osiągnięć naszych przodków. To wielkie święto, na które przybywają całe rodziny, by wspólnie spędzić ten wyjątkowy czas oraz ukazywać piękno polskiej tradycji i historii kolejnym pokoleniom. Pierwszy Orszak Dziejów odbył się w 2021 r. w przeddzień beatyfikacji Stefana Kardynała Wyszyńskiego, a Prymas Tysiąclecia był postacią przewodnią wydarzenia. W 2022 r. Orszak Dziejów w 200 rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza uczcił pamięć wynalazcy lampy naftowej i wielu innych zasłużonych odkrywców i naukowców.
Królowie, rycerze i Miś Wojtek

W korowodzie historycznym, który przejdzie od kościoła Sióstr Wizytek na Krakowskim Przedmieściu 34 do Placu Zamkowego w Warszawie wystąpi ponad 100 postaci w strojach z epoki. Wśród nich królowie i książęta, muzycy i poeci, święci i naukowcy – od Mieszka I do Jana Pawła II. Wśród nich szczególne miejsce zajmie Rodzina Ulmów zamordowana przez Niemców w czasie II wojny światowej za ukrywanie Żydów.

Przemarsz zakończy krótka prezentacja każdej postaci na scenie oraz uroczysty Polonez Wszech Czasów postaci wraz z widzami. O godz. 18:00 odbędzie się spektakl Teatru Biedronka Parentes pt. „Rodzinna Fotografia” na podstawie scenariusza Anny Murawskiej z muzyką Łukasza Ratajczaka według aranżacji Bartłomieja Krauza. Spektakl dostosowany do najmłodszych widzów w ciepły i przystępny sposób opowiada o życiu rodzinnym i bohaterstwie Rodziny Ulmów.

Podczas wydarzenia będzie okazja do zapoznania się z zainteresowaniami Józefa Ulmy poprzez udział w grze dla rodzin z dziećmi pt. „Ojcowskie Pasje Józefa Ulmy – od szkółkarstwa do przydomowej elektrowni wiatrowej”. Uczestnicy oraz widzowie dowiedzą się, że największą pasję Józefa była fotografia, że skonstruował radioodbiornik oraz maszynę introligatorską, zajrzą do domowej biblioteczki Ulmów, a także poznają działanie przydomowej elektrowni wiatrowej.
Orły, tańce z okolic Markowej i pamiątkowa fotografia z Mikołajem Kopernikiem

Organizatorzy zapraszają na pokaz ludowych Tańców Przeworskich z okolic Markowej w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego Polka.dot., a także na naukę tańców dworskich i pokaz orłów przednich. Podczas wydarzenia odbędzie się również Gra Miejska dla młodzieży o Polakach ratujących Żydów w Warszawie w czasie II wojny światowej oraz Historyczna Gra Rodzinna na podstawie plansz rozmieszczonych na trasie przemarszu. Najmłodsi uczestnicy będą mogli wziąć udział w konkursie: „Kto, gdzie, kiedy?” i podchodząc do poszczególnych postaci zbierać naklejki do naklejenia na folder. Dla uczestników gier przewidziane są nagrody rzeczowe.
Postacie historyczne z radością spotkają się z widzami, będą rozdawać wizytówki w języku polskim i angielskim, opowiadać o swoich osiągnięciach i pozować do fotografii.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Organizatorami wydarzenia jest Fundacja Orszak Dziejów. Wydarzenie odbywa się pod Patronatem Komitetu Prezydenta RP Obchodów Beatyfikacji Rodziny Ulmów. Partnerem Strategicznym wydarzenia jest ORLEN. Zostało ono również dofinansowane ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego oraz przez Fundację PGE i Fundację Rozwoju Społecznego Uskrzydlamy, a także przez Firmę Kiszeczka. Partnerami Orszaku Dziejów 2023 są: Instytut Pamięci Narodowej, Fundacja Zakłady Kórnickie, Przedszkole i Szkoły Strumienie i Żagle Stowarzyszenia STERNIK, Niepubliczna Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące Sióstr Nazaretanek w Warszawie, Niepubliczne Przedszkole – Ochronka im. Bł. Edmunda Bojanowskiego Sióstr Służebniczek NMP, Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Władysławowie, Skauci Europy, Rodzina Rodzin, Fundacja Mamy i Taty, Zespół Folklorystyczny Polka.dot oraz rodzinny Teatr Biedronka Parentes.

Partnerami medialnymi wydarzenia jest Telewizja Polska, Radio Warszawa oraz Gość Niedzielny i Niedziela

 

Szczegóły

Data:
9 września 2023
Godzina:
17:00 - 18:30
Kategorie Wydarzenie:
, , ,
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

mazowieckie Poland + Google Map

Nadchodzące wydarzenia

25 kwietnia g. 18:00

Bierzmowanie w Markach

26 kwietnia g. 18:00

Bierzmowanie w Zielonce

27 kwietnia g. 09:30

XII Pielgrzymka Żywego Różańca Diecezji Warszawsko-Praskiej

©copyright - Diecezja Warszawsko-Praska
Strona główna Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży