Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży
Ładowanie Wydarzenia

Diecezja Warszawsko-Praska » Wydarzenia » Msza Święta w 20. rocznicę śmierci bpa Zbigniewa Kraszewskiego

Msza Święta w 20. rocznicę śmierci bpa Zbigniewa Kraszewskiego

  • To wydarzenie minęło.

4 kwietnia minie dwadzieścia lat od śmierci Biskupa Zbigniewa Józefa Kraszewskiego, biskupa pomocniczego naszej diecezji.

Tego dnia biskup Romuald Kamiński odprawi za zmarłego Mszę Świętą w Konkatedrze na Kamionku. Zachęcamy do wspólnej modlitwy w intencji biskupa Zbigniewa.


Biskup Zbigniew Józef Kraszewski urodził się 12 lutego 1922 roku w Warszawie. Święcenia prezbiteratu przyjął 12 marca 1949 roku i pracował jako wikariusz w Lesznie koło Błonia, Piastowie i parafii św. Wawrzyńca w Warszawie. Studia teologiczne w Warszawie i Rzymie uwieńczył w 1954 roku tytułem doktora teologii w zakresie dogmatyki.

W latach 1956-1970 był kolejno prefektem, wicerektorem i rektorem Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie.

Ogłoszony 5 listopada 1970 roku biskupem tytularnym Horreomargum, przyjął święcenia biskupie 8 grudnia w Archikatedrze Warszawskiej z rąk Stefana kard. Wyszyńskiego i był biskupem pomocniczym Archidiecezji Warszawskiej. Na forum Episkopatu pracował w Komisji Maryjnej oraz Komisji Duszpasterstwa Akademickiego. Od 1989 roku był ogólnopolskim duszpasterzem kombatantów.

Przez 27 lat (1970-1997) był proboszczem parafii Bożego Ciała na Kamionku.

Kiedy 25 marca 1992 roku papież Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae Populus dokonał reorganizacji prowincji kościelnych w Polsce i erygował nową Diecezję Warszawsko-Praską, Biskup Zbigniew został mianowany jej biskupem pomocniczym. W Kurii Biskupiej kierował Wydziałem Sakramentalnym oraz Wydziałem do spraw Zakonnych. Jego kościół parafialny został podniesiony do godności Konkatedry, a czczoną w nim Matkę Bożą Zwycięską ogłoszono Patronką Diecezji.

Wśród wielu odznaczeń, jakimi uhonorowano Biskupa Zbigniewa jest Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a także Krzyż Walecznych i Krzyż Armii Krajowej.

W 1997 roku, ze względu na wiek określony w prawie kościelnym, Biskup Zbigniew przeszedł na emeryturę. Zmarł 4 kwietnia 2004 roku i został pochowany w grobie rodzinnym na warszawskich Powązkach.

Szczegóły

Data:
4 kwietnia
Godzina:
18:00 - 19:00
Kategorie Wydarzenie:
, , ,
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Konkatedra Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku
Grochowska 365
Warszawa, Mazowieckie 03-822 Poland
+ Google Map
Phone
882 143 678
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia

Nadchodzące wydarzenia

24 kwietnia g. 18:00

Bierzmowanie w Kobiałce

25 kwietnia g. 18:00

Bierzmowanie w Markach

26 kwietnia g. 18:00

Bierzmowanie w Zielonce

©copyright - Diecezja Warszawsko-Praska
Strona główna Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży