Ładowanie Wydarzenia

Diecezja Warszawsko-Praska » Wydarzenia » Koncert pasyjny „Pozwól mi Twe męki śpiewać…”

Koncert pasyjny „Pozwól mi Twe męki śpiewać…”

• To wydarzenie minęło.

Chór Cantores Reginae zaprasza na koncert pasyjny „Pozwól mi Twe męki śpiewać…”, który odbędzie się w sobotę 1 kwietnia o godz. 19:30 w kościele Nawrócenia św. Pawła Apostoła przy ul. Kobielskiej 10 w Warszawie. W programie pieśni o tematyce pasyjnej w opracowaniu na chór mieszany a capella i improwizacje organowe. Wstęp wolny. Wydarzenie finansowane jest ze środków dzielnicy Praga-Południe.

Chór Cantores Reginae

Chór Cantores Reginae działający przy Parafii Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników w Warszawie powstał pod koniec 2005 roku z inicjatywy ówczesnej organistki, Iwony Müller-Kukulskiej.

Na przestrzeni kilkunastu lat chór kilkukrotnie występował gościnnie m.in. w Centrum Promocji Kultury Praga Południe, domach seniora, przedszkolach, jak również w innych kościołach, aczkolwiek najważniejszym zadaniem zespołu był i jest nadal śpiew podczas liturgii w macierzystym kościele parafialnym podczas ważniejszych uroczystości i świąt, ze szczególnym uwzględnieniem Triduum Paschalnego.

Od 2018 r. za pulpitem dyrygenckim stoi Klaudiusz Bieńko, który stara się kontynuować zapoczątkowane kilkanaście lat temu tradycje, ale także próbuje zaszczepiać nowe pomysły swoim chórzystom.

Klaudiusz Bieńko

Urodził się w 1988 r. w Warszawie. Ukończył Instytut Szkolenia Organistów przy Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, Muzykologię Teoretyczną i Stosowaną na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. F. Chopina w Warszawie w klasie śpiewu solowego, a także studia w zakresie muzyki kościelnej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, kształcąc się pod kierunkiem m.in. Michała Dąbrowskiego, Damiana Skowrońskiego i Piotra Wilczyńskiego.

W 2017 r. założył Młodzieżową Orkiestrę Dętą w Rusinowie k. Przysuchy. Ponadto przez kilka lat pracował na stanowisku nauczyciela muzyki i historii, jak również pełnił obowiązki organisty w Warszawie i jej okolicach. Obecnie zaś oprócz pracy na stanowisku artysty chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego realizuje zadania muzyka, będąc dyrygentem chórów: Cantores Reginae działającego przy parafii Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników w Warszawie i Surma działającego przy Miejskich Zakładach Autobusowych w Warszawie. Jest także organistą w klasztorze oo. Pasjonistów w Warszawie przy ul. Zamienieckiej 21. W kadencji 2022–2026 został wybrany na członka i sekretarza Rady Osiedla Grochów Północny Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy.

Damian Skowroński

Muzyk kościelny, improwizator, organista. Ukończył studia w zakresie muzyki kościelnej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, kształąc się pod kierunkiem m.in. Michała Markuszewskiego, Andrzeja Chorosińskiego i Ewy Marchwickiej. W roku akademickim 2015/2016 brał udział w programie Erasmus +, w ramach którego kształcił się w Instytucie Muzyki Kościelnej w Universität der Künste w Berlinie (Niemcy). Po zakończeniu pobytu stypendialnego podjął na tejże uczelni cykliczną edukację kończąc z najwyższymi ocenami studia Bachelor of Music oraz Master od Music w specjalności improwizacja organowa (Wolfgang Seifen, Paolo Crivellaro). W 2022 roku obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską “Akompaniament liturgiczny i improwizacja organowa jako środki wyrazu artystycznego muzyka kościelnego” Brał także udział w kursach z zakresu interpretacji oraz improwizacji organowej.

Kilkukrotny stypendysta Rektora UMFC, Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Młoda Polska”. W 2017 roku otrzymał II nagrodę w „I Ogólnopolskim Konkursie Improwizacji na Instrumentach Klawiszowych” organizowanym przez Akademię Muzyczną w Katowicach, a w 2021 roku nagrodę główną w kategorii improwizacja organowa podczas 11. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. J. P. Sweelincka w Gdańsku.

Koncertuje w kraju i za granicą. Od 2017 roku zatrudniony jest na stanowisku asystenta na Wydziale Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina gdzie prowadzi zajęcia z improwizacji organowej i akompaniamentu liturgicznego. Organista Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Trójcy w Warszawie.

PLAKAT PDF

Data:
1 kwietnia 2023
Godzina:
Kategoria Wydarzenie:

Parafia Nawrócenia św. Pawła w Warszawie (Grochów)
Kobielska 10
Warszawa, mazowieckie 04-359 Poland