Ładowanie Wydarzenia

Diecezja Warszawsko-Praska » Wydarzenia » Czy Sobór był potrzebny? – inauguracja debat w 60. rocznicę rozpoczęcia Soboru Watykańskiego

• To wydarzenie minęło.

60 lat temu rozpoczął się Sobór Watykański II, który radykalnie zmienił Kościół katolicki. Na lepsze czy wręcz przeciwnie? Czy dzięki decyzjom soboru Kościół oparł się burzliwym zmianom społecznym drugiej połowy XX wieku czy jednak spowodował kryzys i ostatecznie przyczynił się do odpływu wiernych?

#Mt514| Muzeum Jana Pawła II i i Prymas Wyszyńskiego zaprasza na cykl debat z udziałem znanych teologów i publicystów.

Inauguracja debat z udziałem kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego odbędzie się 13 października br. o godz. 17:30 w siedzibie Muzeum przy ul. Hlonda 1, pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej.

Pierwsza z debat  „Czy Sobór był potrzebny?”, odbędzie się z udziałem prof. Michała Białkowskiego (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), ks. prof. Janusza Bujaka (Wyższe Seminarium Duchowne w Koszalinie), red. Zbigniewa Nosowskiego („Więź”) oraz ks. prof. Roberta Skrzypczaka (Akademia Katolicka w Warszawie).

W zamierzeniu organizatorów cykl ma być forum dialogu ludzi mających różne wizje Kościoła i odmienną wrażliwość eklezjalną. Zaproszeni do dyskusji zastanawiać się będą nad blaskami i cieniami recepcji Vaticanum II, a także nad rolą patronów Mt 5,14 we wprowadzeniu dorobku soborowego w krwioobieg Kościoła w Polsce, a w przypadku Karola Wojtyły także w wymiarze powszechnym.

Cyklowi debat związanych z Soborem Watykańskim II towarzyszy plenerowa wystawa przed Świątynią Opatrzności Bożej. Została zainspirowana soborową konstytucją Gaudium et spes (Radość i nadzieja).

Diagnoza współczesności zawarta w tym dokumencie wciąż jest aktualna. Sobór podjął próbę odpowiedzi na pytania, które człowiek zadaje sobie od wieków, i kieruje nasz wzrok na odkrywanie wspólnych wszystkim wartości i praw. Ekspresyjna grafika oraz kalendarium nawiązują do dynamiki zmian zachodzących w burzliwej dekadzie lat 60.

Data:
13 października 2022