Diecezja Warszawsko-Praska » VI Diecezjalny Dzień Seniora i Chorego

VI Diecezjalny Dzień Seniora i Chorego

W liturgiczne wspomnienie św. o. Pio w Sanktuarium Świętego na stołecznym Gocławiu odbył się VI Diecezjalny Dzień Seniora i Chorego. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył ks. dr Maciej Miętek, kanclerz Kurii Diecezji Warszawsko-Praskiej.

W homilii duchowny mówił, że dla Jezusa nie ma grzechu, słabości, które byłyby nie do pokonania, a siła człowieka wynika z ufności Zmartwychwstałemu:

Człowiek nie jest przeznaczony do tego, aby przegrać w walce z grzechem. Dla Boga nie ma sytuacji nie do uzdrowienia, nie do pokonania. Grzech jest rzeczywistością przejściową, nie ma szans na ostateczne zwycięstwo z Jezusem Zmartwychwstałym. My poprzez naszą modlitwę, poprzez naszą obecność, ale przede wszystkim wy, poprzez wasze cierpienie, którego świadectwem dzisiaj nawzajem się budujecie, obdarzacie, wyznajemy wiarę w to, że Jezus zbiera swoje żniwo tam, gdzie człowiek zupełnie się tego nie spodziewa, gdzie człowiek uważa wszystko za stracone.

Ksiądz Kanclerz dodał, że Jezus jest w najtrudniejszych doświadczeniach człowieka, a przeżyte z Nim są szansą na odnowę osobistą i całego Kościoła:

My dzisiaj pragniemy wraz ze św. o. Pio powiedzieć, że tak jak dla niego, tak i dla nas największym skarbem naszego życia jest Jezus Chrystus, wiara w Niego. Pragniemy wyznać naszą ufność w to, że na tej wierze zbudujemy wszystko, że odnowa Kościoła dokona się właśnie poprzez żywe przeżywanie wiary pośród przeciwności. Boga spotkamy w nocy cierpienia, w mrokach naszej samotności, ale nie powinniśmy obawiać się konfrontacji z samymi sobą, miejsc, gdzie zostajemy nie zrozumiani przez ludzi, gdzie nikt nie jest w stanie zrozumieć i współdzielić z nami ogromu trudu, doświadczeń wewnętrznych i zewnętrznych.

Po modlitwie na wszystkich czekał poczęstunek. Była także możliwość konsultacji medycznych z lekarzami różnych specjalizacji.

fot. Karolina Błażejczyk