Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » WARSZAWA (Grochów), Parafia Nawrócenia św. Pawła Apostoła

WARSZAWA (Grochów), Parafia Nawrócenia św. Pawła Apostoła

Niedziele i święta: 7:00, 8:30, 9:30 (dolny kościół poza wakacjami dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej), 10:00, 11:00 (dolny kościół poza wakacjami), 11:30 (z udziałem dzieci), 12:30 (dolny kościół poza wakacjami), 13:00, 18:00, 19:30 (dolny kościół poza wakacjami dla młodzieży akademickiej)

Dni powszednie: 6:30 (poza wakacjami), 7:00, 7:30 (poza wakacjami), 8:00, 9:00, 18:30

Dni powszednie: 7: 00–18: 00

Proboszcz: Ks. Kowalski Bogusław Stanisław, od 07.11.2020
Wikariusze:
Ks. Kulikowski Mateusz, od 26.08.2021
Ks. Zieliński Mariusz, od 26.08.2021
Rezydenci:
Ks. Kazulak Stanisław Euzebiusz, od 29.08.2009
Ks. Pierzchała Piotr, od 24.08.2022
Ks. Zieliński Henryk, od 30.06.1993
Mieszkający na terenie: Ks. Hasior Konrad, od 01.07.2017, bez obowiązku pomocy duszpasterskiej

Parafię erygował Kard. August Hlond 25 lipca 1948 roku z części parafii Najczystszego Serca Maryi w Warszawie-Grochowie. Tymczasowym miejscem kultu była kaplica Braci Albertynów przy ul. Grochowskiej 194/196, a raczej pięć kaplic, w których równocześnie sprawowano co 40 minut Msze Św. niedzielne. Warunki lokalowe były zatem niesłychanie trudne i od początku czyniono starania o budowę kościoła przy zbiegu ulic Waszyngtona i Grochowskiej. Władze nie tylko nie wyraziły zgody na budowę, ale utrudniały działalność duszpasterską; zajęły kaplicę na drugim piętrze i eksmitowały księży. 28 października 1951 roku parafię oddano w opiekę Najświętszego Serca Jezusowego. W tym samym roku zakupiono obraz Św. Judy Tadeusza (pędzla Zofii Grabowskiej), który stał się obok Św. Pawła gorąco czczonym patronem parafii. W 1952 r. zbudowano prowizoryczny ołtarz w oknie kaplicy, dla wiernych nie mieszczących się już wewnątrz. W 1957 r. wybudowano taras przy kaplicy i ogrodzono plac. Na pamiątkę nawiedzenia obrazu MB Częstochowskiej wybudowano kaplicę pod Jej wezwaniem na tarasie, przez co powierzchnia miejsc dla wiernych wzrosła prawie dwukrotnie. W listopadzie 1968 r. oddano do użytku drewnianą kaplicę poświęconą Św. Józefowi o wymiarach 8 × 28 m; w dni powszednie zamieniano ją na 4 sale katechetyczne. Niestety, 30 października 1969 roku kaplica spłonęła, ale już po tygodniu sprawowano nabożeństwa w nowej. Kard. Stefan Wyszyński poświęcił kaplicę Św. Józefa 28 kwietnia 1971 roku. W maju 1974 r. nawiedził parafię Kard. Giovanni Colombo, Arcybiskup Mediolanu, który przewodniczył Mszy Św. i udzielił dzieciom I Komunii Świętej. Po okresie intensywnych starań, 5 kwietnia 1976 roku, Urząd m.st. Warszawy wyraził zgodę na budowę kościoła i plebanii. Projekt przygotowali p. Konrad Kucza – Kuczyński i p. Andrzej Miklaszewski. Wykopy rozpoczęto 19 marca 1978 roku, a 27 maja Kard. Stefan Wyszyński wmurował kamień węgielny. Poświęcenia świątyni dokonał Kard. Józef Glemp 25 stycznia 1985 roku. W sierpniu tego samego roku rozpoczęły pracę w parafii siostry Kanoniczki Ducha Świętego de Saxia (duchaczki). Dwukrotnie, w obecności Matki Teresy z Kalkuty, w naszej świątyni składały śluby zakonne Siostry Misjonarki Miłości, najpierw przyjął je Kard. Józef Glemp (7 czerwca 1987 roku), a potem Bp Zbigniew Kraszewski (29 listopada 1989 roku). 4 czerwca 1989 roku w parafii zorganizowano stację Kongresu Eucharystycznego, obecnych było 6 biskupów i wierni z dekanatów: Anińskiego, Grochowskiego, Otwockiego i Rembertowskiego. W roku 2000 odnowiono dolny i górny kościół oraz wymieniono okna. Ufundowano obraz Św. Faustyny i dedykowano jej dolny kościół. Świątynia została konsekrowana 26 października 2003 roku.

30000

Praga-Południe: Aleja Jerzego Waszyngtona (nieparzyste od Grenadierów), Aleja Stanów Zjednoczonych (parzyste od Stockiej), Apteczna, Wojciecha Chrzanowskiego (do Mycielskiego), Czapelska, Daszowska, Dobrowoja, Dobrzyniecka, Józefa Dwernickiego (nieparzyste do Kickiego, parzyste do Mycielskiego), ks. Jana Flazińskiego, Garwolińska, Grenadierów (parzyste od Waszyngtona), Grochowska (od Wspólnej Drogi/Majdańskiej do Podskarbińskiej), Igańska (od Majdańskiej), Kaleńska, Ludwika Kickiego (parzyste do Dwernickiego), Kobielska (do Kickiego), Kokoryczki, Augustyna Kordeckiego (od Wspólnej Drogi), Korytnicka, Ignacego Kruszewskiego, Krypska, Lotnicza, Lubomira, Majdańska (nieparzyste od Stockiej), Makowska (od Wspólnej Drogi), Męcińska, Modrzewiowa, Ludwika Mycielskiego (parzyste), Nizinna, Osowska (od Wspólnej Drogi), Ostrołęcka, Ludwika Michała Paca (do Kickiego), Prochowa, Romea i Julii, Siennicka (do Grochowskiej), Stocka (parzyste), Szaserów (od Wspólnej Drogi), Szklanych Domów, Wiatraczna, Wspólna Droga (nieparzyste), Zakole, Zarośla

Domy zakonne:
Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia,