Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » MIŃSK MAZOWIECKI, Parafia św. Michała Archanioła

MIŃSK MAZOWIECKI, Parafia św. Michała Archanioła

Bolesława Chrobrego 2, 05-300 Mińsk Mazowiecki

Niedziele i święta: 07:15 (kaplica w Karmelu w Nowych Osinach), 09:00, 10:30, 12:00, 18:00

Dni powszednie: 07:15 (kaplica w Karmelu w Nowych Osinach), 18:00

Proboszcz: Ks. płk Prus Adam, od 21.04.2013
Wikariusz: Ks. por. Matuszczak Łukasz, od 2023

Parafię personalną (wojskową) erygował Bp Sławoj Leszek Głódź 21 stycznia 1993 roku. Natomiast Bp Kazimierz Romaniuk erygował parafię terytorialną (cywilną) 15 sierpnia 2004 roku. Wcześniej 1 lipca 1994 roku powołał ośrodek duszpasterski. Organizatorem parafii był Ks. kpt. Zenon Pawelak, który początkowo w kościele Narodzenia NMP w Mińsku Maz. celebrował Mszę Św. w niedziele o godzinie 10.00.

W maju 1993 r., z okazji święta 1 PLM, odbyła się Msza Św. polowa w hangarze na terenie jednostki, przewodniczył jej Biskup Polowy gen. Sławoj Leszek Głódź, a w godzinach popołudniowych poświęcił Izbę Modlitwy w 1 PLM. 13 czerwca 1993 roku Bp Sławoj Leszek Głódź celebrował Mszę Św. na stadionie OSŻW i poświęcił kaplicę, która pełniła rolę kościoła garnizonowego.

Zamysł budowy świątyni powstał w listopadzie 1993 r., a 29 września 1995 roku, przy okazji odpustu parafialnego, zaprezentowano makietę kościoła według gratisowego projektu arch. Ewy Widera-Maruszyńskiej. Ze względu na kolejną zmianę lokalizacji świątyni i nieobecność w kraju p. architekt, wykonanie planów architektonicznych powierzono zespołowi architektów pod kierownictwem p. Adama Wagnera.

19 marca 1999 roku kompetentne władze wojskowe (Rejonowy Zarząd Infrastruktury) zaakceptowały lokalizację, w sierpniu wykonano pomiary geodezyjne i wytyczono stosowną działkę pod budowę (4.500 m2). Natomiast 30 listopada 2000 roku, we wspomnienie Św. Andrzeja, nadeszła zgoda na budowę świątyni, plebanii i dzwonnicy. W czerwcu 2001 roku rozpoczęła się budowa; do sierpnia zalano strop parteru plebanii. W 2004 r. budynek plebanii został oddany do użytku. Równocześnie rozpoczęła się budowa kościoła parafialnego. Obecnie świątynia posiada dach, pokryty tymczasowo papą.

2000

Kolonia Janów, Mińsk Mazowiecki: Bolesława Chrobrego, Jana III Sobieskiego (do Żwirki), Jana Łupińskiego (do Sędomierskiej), Jana Matejki (do Mickiewicza), Adama Mickiewicza (nieparzyste do Sędomierskiej), 7 Pułku Ułanów Lubelskich, Sędomierska (parzyste), ppłk. Mariana Skrzyneckiego, Stefana Batorego, Andrzeja Struga (od Żwirki), Warszawska (nieparzyste od Żwirki, parzyste od Mickiewicza), Stanisława Wigury (do Żwirki), Władysława Łokietka, Franciszka Żwirki (parzyste do Żwirowej), Żwirowa (parzyste od Żwirki), Nowe Osiny, Osiny

Kaplice: Kaplica Mniszek Bosych w Nowych Osinach, Nowe Osiny, ul. Św. Józefa 23

Domy zakonne:
Mniszki Bose Zakonu Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel (Karmelitanki Bose),
?️ Nowe Osiny, ul. Św. Józefa 23 (Karmel Opatrzności Bożej i Niepokalanego Serca Maryi),
? 25 758 00 85karmel-noweosiny.pl