Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » MARKI, Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła

MARKI, Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła

Niedziele i święta: 07:00, 09:00, 11:00, 18:00

Dni powszednie: 07:00, 18:00

Proboszcz: Ks. Gugała Dariusz, od 29.06.2004
Wikariusz: Ks. Kowalski Robert, od 25.08.2019

Parafię erygował Bp Kazimierz Romaniuk 29 czerwca 2004 roku, wydzielając ją z parafii Św. Izydora w Markach. Teren nabyła parafia macierzysta, głównie od spadkobierców właściciela cegielni Jana Mańka, działka liczy 8500 m2. Wcześniej były tu glinianki napełnione wodą, ludzie łowili tu ryby i korzystali z kąpieli, potem wypełniono doły czym się dało.

Parafia powstała dzięki zaangażowaniu Ks. prał. Henryka Drożdża, proboszcza parafii macierzystej, który nabył teren (Bp Kazimierz Romaniuk poświęcił go 30 czerwca 2002 roku), wybudował plebanię w stanie surowym (z używalną kaplicą). Pierwszą Mszę Św. odprawił Ks. Dariusz Gugała 14 czerwca 2004 roku. W latach następnych wykończono budynek.

Kościół zaprojektował w 2006 r. prof. Andrzej Buchner, jesienią 2007 r. projekt zatwierdziły władze kościelne i cywilne. Prace fundamentowe ruszyły wiosną 2008 r.: najpierw wywieziono ok. 1000 wywrotek gruzu i odpadów, potem powstała płyta, na której położono fundament. W 2010 r. uzyskano pozwolenie na użytkowanie plebani i wybudowano ściany kościoła do wysokości ok. 3 m. Abp Henryk Hoser SAC pobłogosławił i wmurował kamień węgielny 28 maja 2012 roku.

4200

Marki: Braci Briggsów (od Lotników), Częstochowska, Dojazdowa, Dworska, Fabryczna (od Lotników/Rodziewiczówny), Gdańska, Gerwazego, Gorzowska, Jana Kazimierza, Kaszubska, Katowicka, Klucznikowska, Kołobrzeska, Marii Konopnickiej, Kosynierów, Koszalińska, Kościelna, Krakowska, Kujawska, Leśna, Lotników, Lubelska, Lwowska, Mazowiecka, Mazurska, Miła (do rz. Długiej), Olsztyńska, Opolska, Elizy Orzeszkowej, Pałacowa, Marszałka Józefa Piłsudskiego (parzyste do Szkolnej), Płocka, Płońska, Podkomorzego, Pomorska, Poznańska, Protazego, Marii Rodziewiczówny, Romantyczna, Różana, Sadowa, Siedlecka, Marii Skłodowskiej, Słupecka, Jacka Soplicy, Szczecińska, Szkolna, Szpitalna, Szwoleżerów, Szydłowiecka, Tadeusza, Telimeny, Romualda Traugutta, Urocza, Warmińska, Warszawska, Maryli Wereszczakówny, Wiejska, Wileńska, Wojskiego, Wrocławska, Wspólna, Zakopiańska, Zamkowa, Ząbkowska (do rz. Długiej), Zieleniecka, Zielna, Zosi

Domy zakonne: Zgromadzenie Najświętszego Serca Jezusa, Marki, ul. Warszawska 50, tel. 22 781 23 35

Ks. Kalisiak Robert, do 30.05.1998