Diecezja Warszawsko-Praska » Inauguracja roku akademickiego Akademii Pożarniczej

Inauguracja roku akademickiego Akademii Pożarniczej

„Niech ten czas ukształtuje w was odpowiedzialnych i dobrych ludzi” – mówił do studentów Akademii Pożarniczej w Warszawie bp Romuald Kamiński. Uczelnia uroczyście zainaugurowała nowy rok akademicki. Wydarzenie otworzyła Msza święta w katedrze warszawsko-praskiej.

W tym roku Szkoła Główna Służby Pożarniczej przy ul. Słowackiego 52/54 w Warszawie została przekształcona w Akademię Pożarniczą.

Jak czytamy na stronie uczelni: „Misją Akademii Pożarniczej jest kreowanie wiedzy i umiejętności jej rozpowszechniania i wykorzystania poprzez kształcenie przyszłej i obecnej kadry oficerskiej Państwowej Straży Pożarnej dla potrzeb dynamicznego rozwoju ochrony przeciwpożarowej, w tym ratownictwa”.

Uczelnia szkoli również kadrę cywilną „o najwyższych kwalifikacjach w zakresie oceny stanu zagrożeń cywilizacyjnych i naturalnych, ochrony życia, zdrowia, mienia, środowiska i innych wartości przed tymi zagrożeniami”. Jej misją jest także „wychowanie studentów w poczuciu patriotyzmu, w poszanowaniu dyscypliny służby i pracy oraz prowadzenie badań istotnie wzbogacających wiedzę związaną z bezpieczeństwem obywateli w zakresie bezpieczeństwa powszechnego, w szczególności inżynierii bezpieczeństwa, ochrony przeciwpożarowej i ochrony ludności”- informuje placówka.

Rok akademicki 2023/24 otworzyła Msza święta w katedrze warszawsko-praskiej. Eucharystii przewodniczył bp Romuald Kamiński.

– Najistotniejsze jest to, aby ten czas spędzony w Akademii ukształtował w was dobrych ludzi, odpowiedzialnych, mądrych. Trzeba we wszystkim patrzeć na Pana Jezusa, który powiedział o sobie „’Ja Jestem Drogą, Prawdą i Życiem” – mówił duchowny.

Biskup zachęcał studentów, by ich przyszła praca była służbą.

– Pan Jezus umarł na krzyżu, On od nas tego nie wymaga, ale słowa: „oddać swoje życie” oznaczają, że codziennie „zużywam się” dla innych – służąc. To jest coś niezwykłego. Każdemu życzę, żeby się w takim pragnieniu zachwycił – dodał bp Kamiński.

Środowa uroczystość  była połączona z wręczeniem sztandaru Akademii Pożarniczej oraz ślubowaniem strażaków Państwowej Straży Pożarnej w służbie kandydackiej. Dalsze uroczystości odbyły się na terenie uczelni przy ul. Słowackiego.

Radio Warszawa/Krzysztof Jędrasik

Pełna homilia: