Diecezja Warszawsko-Praska » Diecezjalna pielgrzymka do grobu bł. rodziny Ulmów w Markowej

Diecezjalna pielgrzymka do grobu bł. rodziny Ulmów w Markowej

Jako wyraz wdzięczności za dar beatyfikacji pierwszej w historii Kościoła rodziny oraz za nawiedzenie w dniach 11-18 maja br. relikwii tejże bł. rodziny Ulmów 8 czerwca do Markowej wyruszyła diecezjalna pielgrzymka. Udział w niej wzięli przedstawiciele 33 parafii. Przybyło ok. tysiąc osób.

W kościele św. Doroty wspólnie podjęliśmy modlitwę różańcową w intencji małżeństw i rodzin naszej diecezji. Następnie ks. dr Grzegorz Czerwonka, duszpasterz rodzin archidiecezji przemyskiej, wygłosił konferencję o życiu Ulmów pt. “Święci z codzienności”.

Eucharystii przewodniczył ks. bp Krzysztof Chudzio, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej. W homilii odniósł się do słowa TAK zanotowanego w osobistym egzemplarzu Pisma Świętego, którym posługiwali się Ulmowie. Po modlitwie po komunii miał miejsce obrzęd przekazania przedstawicielom przybyłych parafii relikwii błogosławionej rodziny.

Większość parafii nawiedziła także pobliski cmentarz, cześć odwiedziła pobliskie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej.

Niech obecność relikwii bł. rodziny Józefa, Wiktorii, Stanisławy, Barbary, Władysława, Franciszka, Antoniego, Marii i dziecka rodzącego się w momencie męczeństwa będą inspiracją do modlitwy za rodziny i małżeństwa oraz inspiracją do parafialnego duszpasterstwa rodzin.

ks. Robert Wielądek

fot. Agata Trebnio