Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży

Diecezja Warszawsko-Praska » Diecezjalna procesja Bożego Ciała 2024

Diecezjalna procesja Bożego Ciała 2024

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ulicami trzech praskich parafii przeszła procesja z udziałem biskupów diecezji warszawsko-praskiej.

Uroczyste świętowanie rozpoczęła Msza Święta w Katedrze św. Floriana Męczennika i św. Michała Archanioła pod przewodnictwem biskupa Romualda Kamińskiego. Zgodnie z tradycją homilia wygłoszona została przy czwartym ołtarzu, który zbudowano na schodach kamionkowskiej konkatedry. Wygłosił ją o. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Duchowny mówił, że procesja Bożego Ciała nie jest manifestacją, ale wypełnieniem zadania chrześcijanina, by dawać świadectwo:

Przeszliśmy ulicami, by zobaczyć Go, a także by zobaczyli Go, może po raz pierwszy ludzie, którzy nigdy do Niego nie przychodzą, których nie ma tutaj dzisiaj z nami na tej procesji. Może także tacy, którzy nigdy o Nim nie słyszeli albo którzy nie chcą dzisiaj słyszeć. Przeszliśmy z Jezusem po ulicach, miastach, aby pokazać światu, że Bóg jest dla nas Kimś ważnym, że to Ktoś, kto ma realny wpływ na nasze życie, ale także na życie tych, których tutaj dzisiaj z nami nie ma. Mierzyliśmy ulicami miasta, nie by coś manifestować. Nie szliśmy, by cokolwiek komukolwiek udowadniać, ale szliśmy, bo powinnością każdego chrześcijanina jest dawanie świadectwa, że Jezus jest drogą, prawdą i życiem.

Duchowny dodał, że Jezus, jak0 centrum naszego życia, musi być z nami w każdej sytuacji codzienności:

To także nieustanne zaproszenie dla nas, by inni patrząc na nasze życie, byli być może zdumieni tym, że w tym świecie pełnym egoizmu, narcyzmu, hedonizmu ze świadczeniem i promocji antywartości, dla tak wielu ludzi Jezus jest najważniejszy. Z drugiej strony przecież wielu w Boga nie wierzy, a wiarę swą pokłada wyłącznie w poczuciu własnej doskonałości, własnej mocy i sile, która nie akceptuje ani człowieka słabego, ani starego, ani nienarodzonego. W naszej polskiej, trudnej rzeczywistości, tak bardzo podzielonego i spolaryzowanego społeczeństwa, procesja Bożego Ciała to także wołanie o jedność społeczną i poszanowanie prawa do wyznawania Boga, do szacunku dla wiary. To nie jest prawdą, że chrześcijaninem, katolikiem można być tylko prywatnie w domu albo w zakrystii kościoła. Jeśli Bóg jest w centrum i jest sensem naszego życia, to musi być z nami cały czas, o każdej porze dnia, w każdym miejscu i w każdej sytuacji.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniły Chór Katedralny Musica Sacra oraz Chór Konkatedralny „Kamionek”. Dywan kwiatowy w katedrze przygotowały dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej Strumienie Stowarzyszenia Sternik w Józefowie.

fot. Karolina Błażejczyk

©copyright - Diecezja Warszawsko-Praska
Strona główna Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży