Diecezja Warszawsko-Praska » Święcenia diakonatu 2024

Święcenia diakonatu 2024

O czterech diakonów wzbogaciła się diecezja warszawsko-praska. Alumni Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej przyjęli święcenia w sobotę 18 maja z rąk bpa Jacka Grzybowskiego.

Msza Święta sprawowana była w Konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej. Nowymi diakonami zostali:

• Damian Duliński z parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Postoliskach
  • Marek Hawryluk z parafii Bożego Ciała w Siedlcach (diecezja siedlecka)
  • Michał Opałka z parafii NSPJ w Warszawie-Falenicy
  • Mariusz Sierawski z parafii św. Jana Kantego w Legionowie.

Biskup Jacek Grzybowski mówił w homilii, że trzeba modlić się o roztropność, bo cnota ta pozwala dobrze i mądrze wypełniać wszelkie zadania:

Roztropność jest koroną wszystkich cnót. Już starożytni pokazują, że nawet najpiękniejsze postawy bez roztropności mogą zostać wypaczone. Nie ma bowiem godziwej sprawiedliwości bez roztropności. Nie ma prawdziwego męstwa bez roztropności. Roztropność to osąd rozumu – jak mam zachować się, jak postąpić? O światło Ducha, rozumu, rady, mądrości, mają modlić się obecni dziś bracia, aby dobrze realizowali swoją posługę.

Odwołując się do Bożego Słowa podkreślał też, że każdy musi odkryć do realizacji jakich szczegółowych zadań jest posłany, pamiętając zawsze o podstawowym – głoszeniu Chrystusa:

Każdy z nas ma jakieś talenty i moce. Oni mają rozeznać, jak mówi św. Paweł, w czym pomogą najpiękniej Kościołowi. Ale przede wszystkim pokazuje to obraz z Dziejów Apostolskich. Mają być gotowi mówić o Chrystusie przy każdej okazji.

Diakoni mogą udzielać Komunii Świętej i sakramentu Chrztu Świętego oraz asystować przy zawieraniu małżeństwa, przewodniczyć liturgii pogrzebu czy głosić kazania. Przez najbliższy rok odbędą praktyki w parafiach Diecezji Warszawsko-Praskiej.

fot. Karolina Błażejczyk