Diecezja Warszawsko-Praska » Koronacja wizerunku Matki Bożej z Guadalupe w Budach Barcząckich

Koronacja wizerunku Matki Bożej z Guadalupe w Budach Barcząckich

Maj to miesiąc maryjny. W roku 2024 szczególnie przekonała się o tym wspólnota parafialna z Bud Barcząckich. Po dziesięciu miesiącach od uroczystej konsekracji kościoła wizerunek Matki Bożej z Guadalupe – patronki parafii – został koronowany. Uroczystość miała miejsce 12 maja 2024 r. (Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego) o godzinie 12.00. Przewodniczył jej ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński.

Wydarzenie poprzedziły dni skupienia, które poprowadził paulin o. Justyn Duszczyk. Wygłosił on do wiernych konferencje o tematyce maryjnej, przybliżając im doniosłość chwili, którą będą przeżywać.

W dniu koronacji odbył się koncert dawnych pieśni maryjnych, odśpiewany przez Adama Struga przy akompaniamencie liry korbowej, na której grał Hipolit Woźniak.

Uroczysta Msza Święta rozpoczęła się procesją do ołtarza. Podczas homilii wygłoszonej do wiernych ksiądz biskup omówił cechy, jakimi powinno się wyróżniać każde dziecko Boże, stawiając za wzór życie i postawę Maryi. Następnie na ołtarz został wniesiony obraz przyozdobiony koroną, który trzymali członkowie Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II.

Na zakończenie uroczystości bp Romuald Kamiński poświęcił pamiątkowe różańce i podkreślił zaszczyt, którego dostąpiła barczącka wspólnota. Następnie zebrani zostali zaproszeni na poczęstunek do parafialnych ogrodów.

Uroczystość koronacji obrazu Matki Bożej z Guadalupe uświetniła obecność Piłsudczyków RP (okręg wschodnio-mazowiecki), Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II, Bractwa Kurkowego, a także sióstr loretanek. Oprawą muzyczną zajął się natomiast Międzyparafialny Chór ICHTHIS z Sulejówka pod batutą Wojciecha Karasia, a także Andrzej Gargaś grający na trąbce.

Emilia Kurpisz

fot. Przemysław Piątkowski