Diecezja Warszawsko-Praska » Obozy i wędrówki wakacyjne Skautów

Obozy i wędrówki wakacyjne Skautów

Jak co roku skauci z naszej diecezji wzięli udział w obozach i wędrówkach swoich drużyn. Ich letnim przygodom towarzyszyli duszpasterze. Księża obecni na obozach sprawowali sakramenty, towarzyszyli na modlitwie oraz błogosławili przy zdobywaniu nowych stopni i podejmowaniu obowiązków. Wspólna modlitwa na początek i koniec dnia oraz modlitwa przy posiłkach to obozowa codzienność dla wszystkich zastępów i drużyn.

fot. Karol Skuza

Wędrownicy to młoda organizacja skautingu katolickiego działająca w naszej diecezji. Gromadzi ponad 300 dzieci z kilkunastu parafii. Podczas tegorocznych wakacji pojechały one na pięć obozów wilczkowych dla młodszych dzieci i na obóz skautowy dla nastolatków. Skautki i skauci spędzili dwa tygodnie w lesie koło Biłgoraja, gdzie mogli przekonać się, jak dużo szczęścia daje życie proste i blisko natury.

Posługę kapelana na obozie pełnił ks. Konrad Hasior z naszej diecezji. W wywiadzie dla Katolickiego Radia Zamość tak opowiadał o życiu obozowym:

Wędrownicy szukają w tradycji skautingu odpowiedzi na problemy współczesności. Dlatego oprócz gier i zabaw w lesie prowadzimy formację religijną i obywatelską, a także wprowadzamy elementy przygotowania obronnego. Mamy przygotowanie do sakramentów, mamy Eucharystię, uczestnicy mogą się wyspowiadać i spędzić czas na modlitwie. To jest wskazywanie młodzieży dróg wzrastania w wierze i zaufania do Pana Boga. Jak świadczyć dobre uczynki swym bliskim, ale i osobom, które Pan Bóg postawi na naszej drodze podczas obozu czy w szkole.

Maciej Tryburcy

fot. Maciej Tryburcy, Teresa Sutkowska