Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » WARSZAWA (Targówek), Parafia Zmartwychwstania Pańskiego

WARSZAWA (Targówek), Parafia Zmartwychwstania Pańskiego

Niedziele i święta: 9:00, 11:00 (z udziałem dzieci), 12:15 (oprócz wakacji), 16:00 (oprócz uroczystości), 16:30

Dni powszednie: 7:00 (w adwencie), 7:30 (w piątki oprócz adwentu i wakacji), 16:30 (w styczniu od poniedziałku do piątku), 18:00 (oprócz adwentu; w styczniu tylko w sobotę), 21:00 (w środy)

Niedziele i święta: 16: 00–16: 30 oprócz uroczystości

Dni powszednie: 21: 00–22: 00 w środy

Proboszcz: Ks. Gill Tomasz Władysław, od 20.06.2003, ? [email protected]
Wikariusz: Ks. Banaszek Adam, od 26.08.2017
Pomagający duszpastersko: Ks. Kosiorek Grzegorz, od 01.09.2020

Parafię powołał do istnienia Metropolita Warszawski kard. Aleksander Kakowski, dekretem z 25.10.1919 r., jako wotum wdzięczności za odzyskanie przez Polskę niepodległości, jej „zmartwychwstanie”. Projektantem kościoła jest wybitny polski architekt okresu międzywojennego Stefan Szyller (1857-1933). Kamień węgielny został poświęcony przez bł. Ks. Ignacego Kłopotowskiego, ówczesnego dziekana Praskiego. Konsekracji dokonał pierwszy w II RP Nuncjusz Apostolski Achille Ratti, późniejszy papież Pius XI, zaś w 85 rocznicę jej powstania – w 2004 r., uroczyście nawiedził ją pierwszy w Polsce po okresie komunizmu Nuncjusz Apostolski abp Józef Kowalczyk, późniejszy Prymas Polski. Dnia 9.09.2012 r. kościół, po kapitalnym remoncie przeprowadzonym w latach 2009-2012, został rekonsekrowany przez abp Celestino Migliore, obecnego Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Parafia posadowiona na Targówku Fabrycznym, który stał się częścią m. st. Warszawy w 1916 r., w okresie międzywojennym świetnie się rozwijała, ilość parafian wzrosła z 3 do 12 tysięcy. Dramatem była II wojna światowa – ze względu na koncentrację przemysłu Targówek był bombardowany we wrześniu 1939 r., zaś największą wojenną tragedią okazała się łapanka przeprowadzona 25.08.1944 r. Hitlerowcy wywieźli wówczas z parafii ok. 4 tys. mężczyzn w obawie przed ich udziałem w Powstaniu Warszawskim. Wydarzenie to upamiętnia tablica wmurowana przy wejściu do kościoła. W okresie komunizmu Targówek Fabryczny miał być strefą przemysłową, dlatego też był systematycznie wyludniany i niszczony. Zmiany, dla dzielnicy i dla parafii, nastąpiły w wolnej Polsce po 1989 r. W 1999 r. kościół i budynki kościelne (drewniana dzwonnica i plebania) zostały uznane za zabytek architektoniczny, w latach 2006-12 miał miejsce kapitalny remont całego zabytkowego zespołu kościelnego, w 2000 r. mieszkańcy uzyskali formalne prawo pobytu na tym terenie, a w 2009-2012 przynajmniej część z nich, odzyskała własność budynków i gruntów, zaś w latach 2008-12 powstały nowe połączenia komunikacyjne (wiadukt i stacja kolejowa: Zacisze-Wilno), nowoczesny wielobranżowy sklep i przede wszystkim nowa dzielnica mieszkaniowa – Wilno. W tym czasie na terenie kościelnym pobudowano dom parafialny św. Józefa i Dom Dobrego Pasterza, w których obecnie mieszczą się parafialne ośrodki edukacyjne: Niepubliczne Przedszkole Integracyjne „Iskierka” oraz, prowadzona przez Fundację Edukacyjną „Non verba”, Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Achillesa Ratti.

3100

Targówek: Księżnej Anny, Piotra Bardowskiego, Beczkowa, Birżańska, Bukowiecka (od torów), Chemiczna, Ciemna, Ciżemki, Dziewanny, Dźwińska, Grobelska, Gwarków (do przejazdu), Hutnicza, Janowiecka, Jeleniogórska, Jesiotrowa, Józefowska, Kijowska, Klementowicka, Klukowska, Krzewna, Lniana, Ludwicka, Łubinowa, Matuszewska, Mieszka I, Miłosierna, Montwiłłowska, Naczelnikowska, Nałęcz, Niedotrzymska, Niesulicka, Nieświeska, Odległa, Ołycka, Palmirska, Plac Ostrej Bramy, Plac Ratuszowy, Plac Trynopolski, Pohulanka, Ponarska, Przecławska, gen. Tadeusza Rozwadowskiego (od torów), Rudnicka, Rybieńska, Rzeczna, Siarczana, Skorpiona, Sterdyńska, Swojska, Szklana, Szprotawska, Trojanowska, Utrata, Wierna, Wszeborska, Zabraniecka, Zamkowa, Księcia Ziemowita, Żmudzka

† Ks. Polak Andrzej
S. Wołąs Lucyna SAC