Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży

Diecezja Warszawsko-Praska » Zaproszenie do udziału w 38. Warszawsko-Praskiej Pielgrzymce Pieszej

Zaproszenie do udziału w 38. Warszawsko-Praskiej Pielgrzymce Pieszej

 

Warszawa, dn. 21 czerwca 2021 r.

Siostry i Bracia, Drodzy Diecezjanie!

Już niedługo rozpoczniemy wakacje – czas upragnionego wypoczynku, ale również okazja do kontemplacji przyrody i odkrywania obecności Pana Boga pośród nas. Wiele osób, decyduje się, aby w czasie swojego urlopu odbyć rekolekcje, które zbliżą do Boga oraz pomogą nadać sens codzienności. Pandemia, której wszyscy doświadczyliśmy, spowodowała, że czujemy się wewnętrznie „rozsypani”. Potrzebujemy zatem duchowego umocnienia i czasu, aby na nowo „poskładać” nasze człowieczeństwo. Jedną z form rekolekcji może być piesza pielgrzymka. Chciałbym zatem zachęcić Was, Drodzy Diecezjanie, do przeżycia tego pięknego czasu. Szlak pątniczy wiąże się z niewygodą, ale potraktujmy to jako dobrowolne wyrzeczenie i zadośćuczynienie za nasze niewierności wobec Boga.

W tym roku – już po raz 38. – wyruszy z sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Warszawie nasza pielgrzymka piesza. Narodziła się ona z potrzeby serca mężczyzn skupionych wokół Kościelnej Służby Porządkowej „Totus Tuus”. To oni wspólnie ze swoimi rodzinami powędrowali po raz pierwszy w 1983 r. na Jasną Górę, aby dziękować Bogu i Maryi za zatwierdzenie statutów stowarzyszenia. Chcąc ściślej związać to dzieło z naszą diecezją, wspólnie z organizatorami podjęliśmy decyzję o zmianie nazwy pielgrzymki. Od tego roku otrzymuje ona nazwę: Warszawsko-Praska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę. Szczególnie leży mi na sercu, abyśmy wspólnie ją tworzyli i wszyscy – duchowni i wierni – byli za nią odpowiedzialni.

Hasłem przewodnim tegorocznej Warszawsko-Praskiej Pielgrzymki Pieszej są słowa zaczerpnięte od Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego: „Czas to miłość”. Wiemy, jak bardzo bliska mu była Matka Boża, zwłaszcza Ta w wizerunku Jasnogórskim. Chcemy więc potraktować nasze pielgrzymowanie jako duchowe przygotowanie do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

Jeszcze raz zachęcam wszystkich do udziału w naszej diecezjalnej pielgrzymce pieszej na Jasną Górę. Księży Proboszczów proszę zaś, aby nie tylko przekazali moje zaproszenie swoim wspólnotom, lecz także poczuli się współodpowiedzialni za to szczególne, duchowe dzieło.

Wszystkim z serca błogosławię

+ Romuald Kamiński
Biskup Warszawsko-Praski

©copyright - Diecezja Warszawsko-Praska
Strona główna Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży