Diecezja Warszawsko-Praska » Zakończenie nowenny pompejańskiej w intencji diecezji

Zakończenie nowenny pompejańskiej w intencji diecezji

Po 54 dniach w parafii Matki Bożej Pompejańskiej zakończyła się nowenna pompejańska odmawiana w intencji diecezji warszawsko-praskiej. Modlitwa była dziełem z okazji przypadającego w tym roku 30-lecia diecezji.

Codziennie modlono się przed Najświętszym Sakramentem w kolejnych parafiach na granicach diecezji. Mszy Świętej w ostatnim dniu modlitwy przewodniczył bp Romuald Kamiński. W homilii przypomniał, że Matka Boża, której kult szerzony jest na całym świecie została przez Boga wybrana do wielkiego zadania w swojej ludzkiej naturze:

Pan w swoim miłosierdziu i w swojej łaskawości sprawił, że dopuścił nas ludzi, do udziału w tym wielkim dziele. Obecność dziewczyny z Nazaretu, która została dostrzeżona i powołana na Matkę Zbawiciela o tym świadczy, ale to nie jest jakaś wyłączność, że ona jest odseparowana od całego rodzaju ludzkiego, nie, Ona jest naszą przedstawicielką, Ona jest naszą siostrą. To trzeba też rozumieć, że to jest wyraźny znak nobilitacji człowieka. Owszem. kiedy był grzech. to rozumiemy także swoją słabość i małość, ale kiedy Bóg zaprasza do powstania, to wtedy też trzeba wiedzieć, że bardzo nas nobilituje.

Maryja z ufnością podejmuje zadanie przyjęcia Syna Bożego, a także jest stale otwarta na służbę, jak w momencie odwiedzenia krewnej Elżbiety:

Dzisiaj jak ktoś jest nagrodzony, czy dostrzeżony i pochwalony, to obnosi się na wszystkie strony – patrzcie, podziwiajcie, hołd mi składajcie, jaki to jestem wielki. A Maryja cichutko decyduje się – pójdę na służbę. To jest ważne – nie królowanie, Ona jeszcze nie słyszała tego, co później powie Pan Jezus: nie przyszedłem, żeby Mi służono, lecz aby służyć i dać Swoje życie za wszystkich, a Ona już jest w takim stanie mądrości, że wie, że najpiękniejszą formą zachowania się wobec Boga jest służenie braciom.

Nowenna w intencji diecezji rozpoczęła się 8 września w parafii Matki Bożej Pięknej Miłości na Tarchominie. Relacja z tego wydarzenia oraz pełna lista parafii biorących udział w dziele modlitewnym jest dostępna tutaj.

fot. Karolina Błażejczyk