Diecezja Warszawsko-Praska » Zakończenie budowy szkoły w Barmoi Munu w Sierra Leone

Zakończenie budowy szkoły w Barmoi Munu w Sierra Leone

Z ogromna satysfakcją, pragnę przekazać informację o zakończeniu budowy nowej szkoły w Barmoi Munu w Sierra Leone. Dzięki ofiarom przekazanym przez darczyńców za pośrednictwem Dzieła Misyjnego Diecezji Warszawsko-Praskiej udało się sfinansować blisko połowę kosztów budowy. Na ten cel zebrano 20102 zł.

W styczniu 2021 roku rozpoczęliśmy konstrukcję trzyklasowego budynku szkolnego w Barmoi Munu. Do tamtejszej Szkoły Św. Filipa uczęszcza ponad pięciuset uczniów. Mają oni do swej dyspozycji tylko cztery klasy. Młodsze roczniki uczą się w jednej sali, przedzielonej płytami z dykty. Dyrektor szkoły z miejscową ludnością wielokrotnie prosili o wybudowanie dodatkowego budynku. Niestety nie dysponowaliśmy wystarczającymi środkami. Postanowiliśmy napisać projekt do Wydziału Misyjnego Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Na początku 2021 otrzymaliśmy pomoc w wysokości 5200 dolarów, czyli 52 miliony w miejscowej walucie. Całkowity koszt wybudowania trzyklasowego budynku wyniósł 120 milionów leone (12000 dolarów). Jesteśmy bardzo wdzięczni za otrzymane wsparcie, stanowiące prawie połowę całkowitego kosztu samego budynku szkolnego.

Dzięki tak hojnemu wsparciu mogliśmy położyć fundamenty, wznieść ściany z cegły, położyć więźbę dachową i pokryć ją blachą. Wykonaliśmy specjalne otwory w oknach, zapewniające przewiew i swobodny dostęp światła słonecznego. Ze względu na wysokie temperatury, nie ma zwyczaju wstawiania tradycyjnych szyb. Wylaliśmy posadzki. Wstawiliśmy drzwi. Cały budynek został otynkowany i pomalowany. Prace na tym etapie zostały zakończone w czerwcu 2021 roku. Obecnie stolarze wykonują ławki dla uczniów, stoły i krzesła dla nauczycieli oraz tablice szkolne.

Pragniemy podziękować wszystkim ludziom dobrej woli, którzy wsparli nasz projekt w Sierra Leone. Mamy nadzieję, że część uczniów będzie mogła rozpocząć nowy rok szkolny w świeżo wybudowanych klasach. Osobiście bardzo się cieszę z nowej szkoły. Regularnie wizytuję nasze placówki. Zawsze lubiłem przyjeżdżać do Barmoi Munu ze względu na wysoką dyscyplinę oraz poziom nauczania w szkole. Niestety równie często wyjeżdżałem przygnębiony panującymi tam warunkami socjalnymi. Obecnie z jeszcze większą radością będę wizytował naszą szkołę Św. Filipa w Barmoi Munu. Mieszkańcy wioski bardzo często wyrażają swoją wdzięczność za otrzymaną pomoc. Bóg zapłać.

Zainteresowanych zapraszamy do galerii poniżej.

Ks. Robert Gut
Menedżer Szkół Podstawowych
w Parafii Św. Augustyna w Kambii w Sierra Leone

Stan pierwotny, o jakim informowaliśmy przystępując do realizacji projektu można przypomnieć sobie tutaj.