Diecezja Warszawsko-Praska » XXXI Światowy Dzień Chorego

XXXI Światowy Dzień Chorego

We wspomnienie Matki Bożej z Lourdes obchodzony jest na całym świecie Światowy Dzień Chorego. W tym roku na modlitwie w intencji osób starszych, chorych i cierpiących zgromadzono się po raz trzydziesty pierwszy.

Mszy Świętej o godz. 11:00 w parafii Matki Bożej z Lourdes w Warszawie przewodniczył bp Romuald Kamiński, który w homilii mówił, że dziś człowiek chory, wymagający szczególnej troski wspólnoty, jest obecny w każdej grupie społecznej:

Społeczeństwo i wspólnota ludzi na różny sposób niedomagających to jest prawie ta sama wspólnota, bo któż z nas, niezależnie od wieku i okoliczności, nie należy do tej kategorii. Dzisiaj, niestety, już nawet najmłodsi, często w sposób bardzo poważny, nie domagają. Ludzie chorzy, będący w szczególnej potrzebie, są tą wspólnotą, nad którą się trzeba naprawdę pochylać każdego dnia i oni zajmują poczesne, jedno z głównych miejsc w świadomości i posłudze całego społeczeństwa.

Pasterz warszawsko-praski przypomniał orędzie papieża Franciszka przygotowane na tegoroczny dzień chorego:

Ojciec Święty przypomina nam, że choroba jest sprawą powszechną, więc człowiek chory także. Potrzebny jest wysiłek w naszym życiu, wypracowanie takiego stylu, jaki prezentuje Bóg, który towarzyszy nam na co dzień, bez przerwy. Jest delikatny, współczujący, opiekujący się i my powinniśmy, naśladując naszego Ojca Niebieskiego, takimi stawać się względem tych wszystkich, którzy na różny sposób znajdą się w tego rodzaju potrzebie.

Na koniec biskup pobłogosławił zgromadzonych Najświętszym Sakramentem. Była także możliwość przyjęcia sakramentu namaszczenia chorych.

Światowy Dzień Chorego ustanowił papież Jan Paweł II w 1992 roku. Hasłem tegorocznych obchodów były słowa: Miej o nim staranie.

fot. Wojciech Zarzycki