Diecezja Warszawsko-Praska » XXX Światowy Dzień Chorego

XXX Światowy Dzień Chorego

W XXX Światowy Dzień Chorego i we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes bp Jacek Grzybowski sprawował Mszę Świętą w intencji wszystkich chorych, starszych i cierpiących w Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Warszawie.

Biskup Jacek Grzybowski przypominając definicję Sakramentu, jako widzialnego znaku niewidzialnej Łaski Boga, wskazał na znaczenie gestu, który symbolizuje zewnętrznie to, co dokonuje się we wnętrzu człowieka:

Jezus uzdrawiając głuchoniemego wskazał na wartość uzdrawiającą znaku sakramentalnego. To Łaska żywego Boga działa w sakramentach świętych i ma moc uzdrawiającą. Jest to przede wszystkim uzdrowienie wewnętrzne duszy, grzechów, które człowiek nosi w sobie. To jest w Sakramencie Pojednania, Sakramencie Chorych, Sakramencie Eucharystii, Sakramencie Chrztu, Sakramencie Bierzmowania.

Wszystkie sakramenty mają moc uzdrawiającą, ale jest to uzdrowienie wewnętrzne, ponieważ wnętrze człowieka domaga się przede wszystkim przemiany nawrócenia, uzdrowienia.

Odwołując się do gestu wykonanego w Ewangelii przez Pana Jezusa wobec głuchoniemego, bp pomocniczy warszawsko-praski przywołał gest „Effatha” z liturgii katechumenalnej, w którym osobom przygotowującym się do przyjęcia Sakramentu Chrztu w Wigilię Paschalną, kapłan czyni znak krzyża na uszach, nosie, ustach i czole:

Kapłan znakiem Krzyża znaczy uszy, nos, usta i czoło, ponieważ łaska ma uzdrowić to co słyszę, to co mówię, to co myślę. Piękny obrzęd „Effatha” oznacza otwórz się na Słowo Boże, na wychwalanie i świadczenie o Bogu, na powonienie pobożności, które w liturgii symbolizuje kadzidło. Piękny zapach kadzidła symbolizuje pobożność, która ma wypełniać nasze wnętrze. Otwórz swój umysł na działanie Ducha Świętego.

To co przyjmujemy ze świata może mieć w zależności od rodzaju treści destrukcyjny lub budujący wpływ:

Często zupełnie nie dbamy o to, co wchodzi do moich uszu, czym się karmię, co słucham, jakie treści wchłaniam. Nie zdajemy sobie sprawy, jak to się odkłada w nas, jak sami sobie robimy krzywdę słuchając treści głupich, niepotrzebnych, szkodliwych, gorszących. Jezus, który dzisiaj dotyka uszu głuchoniemego niejako mówi – chcę uzdrowić twoje uszy, abyś słuchał treści właściwych, mądrych, budujących, pięknych. Takich, które będą uzdrawiać twoją duszę, a nie ją deprawować i niszczyć.

Tak samo jest z treściami, które przekazujemy bliźnim słowem. Biskup Grzybowski przypomniał List św. Jakuba, w którym Apostoł mówił, że kto panuje nad językiem, ten panuje nad całym ciałem:

Kiedy dotknął jego języka, w tym geście Kościół widzi, że trzeba uzdrowić język. Jakie treści, słowa czasem okropne zdania, kalumnie, obmowy, plotki, rzeczy niegodziwe, wychodzą z naszych ust. Usta stają się często miejscem zgorszenia, walki, nienawiści.

Po Mszy Świętej odbyło się nabożeństwo, podczas którego przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odmówiono litanię do Matki Bożej z Lourdes, a następnie zgromadzeni w kościele zostali pobłogosławieni indywidualnie Najświętszym Sakramentem.

fot. Karolina Błażejczyk