Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży

Diecezja Warszawsko-Praska » XXVII Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

XXVII Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

W Święto Ofiarowania Pańskiego biskup Romuald Kamiński sprawował w Katedrze Warszawsko-Praskiej Mszę Świętą w intencji osób życia konsekrowanego.

Pasterz diecezji warszawsko-praskiej mówił, że osoby życia konsekrowanego, jako oddane Bogu i zakorzenione w Nim, są szczególnie powołane do tego, by pomagać młodym pokoleniom w odkrywaniu ich drogi:

Trzeba się dobrze zastanowić, co to znaczy odpowiadać na potrzeby bieżące. Nie chodzi tutaj, żebyśmy się dostosowywali. Chodzi o to, żeby czuć mentalność współczesnego człowieka. To się zmienia dzisiaj bardzo szybko, nie co 25 lat, jak to określano, że pokolenie jedno jest trochę różne od drugiego. Dzisiaj ten czas, okres przemian, znacznie się skrócił i chodzi o to, aby ten człowiek nowy, wiekowo współczesny czasom, rozumiał z jakimi propozycjami, ale i wymaganiami do niego idziemy. Bo my, dzięki zakorzenieniu, o to powinniśmy bardzo dbać. Ośmielamy się być gotowymi do pomocy innym, ale trzeba rozumieć to z wielką pokorą. Nie pouczać, ale mamy prawo wskazywać i pomagać innym odnaleźć właściwe drogi.

Biskup Kamiński zwrócił też uwagę, że w życiu konsekrowanym szczególną łaską jest możliwość stałego towarzyszenia ludziom:

W naszym życiu konsekrowanym mamy towarzyszyć ludziom tam, gdzie nas Bóg ustanowił. Ze względu na rodzaj naszego posługiwania, w różnych relacjach, znajdziemy mnóstwo ludzi, a Pan Jezus jeszcze nam podeśle niejednego dodatkowego, wobec którego trzeba będzie spełnić funkcję towarzysza jego drogi. Czasami jest tak, że my się nigdy fizycznie nie poznamy, ale będzie nam dany przywilej, łaska – przez modlitwę, cierpienie, duchowe towarzyszenie, czuwanie, by towarzyszyć tym ludziom w ukierunkowaniu na Boga.

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił papież Jan Paweł II w 1997 roku. Przypada on corocznie 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego. Jego celem jest głębsza refleksja Kościoła powszechnego nad darem życia poświęconego Bogu. 

fot. Marcin Tafejko

©copyright - Diecezja Warszawsko-Praska
Strona główna Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży