Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

Archidiecezja Warszawska i Diecezja Warszawsko-Praska zapraszają na V Pielgrzymkę autokarową „Śladami cadyków”.

Pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 10 lipca 2022 roku pod honorowym patronatem bp. Rafała Markowskiego, przewodniczącego Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem oraz bp. Romualda Kamińskiego.

Pielgrzymkę rozpocznie Eucharystia w kościele rektoralnym św. Benona w Warszawie (ul. Piesza 1).

Program i trasa:

  1. Warszawa – Lelów

Po Eucharystii udamy się autokarem do Lelowa, siedziby dynastii Bidermanów – chasydów lelowskich. Odwiedzimy tam ohel, grobowiec pierwszego legendarnego rebego, Dawida z Lelowa,  ucznia Elimelecha z Leżajska i przyjaciela Widzącego z Lublina, mistrza i przewodnika duchowego całego ówczesnego pokolenia Żydów.

Lelów stanowi żywe miejsce kultu. Chasydzi lelowscy utworzyli tam centrum pielgrzymkowe (podobnie jak w Leżajsku).

  1. Radomsko

W Radomsku odwiedzimy m.in. cmentarz – ohel rabinów z dynastii Rabinowiczów z końca XIX wieku, jednej z najbardziej wpływowych w Polsce. W grobowcu został pochowany m.in. założyciel dynastii rabi Szlomo Rabinowicz, zmarły w 1866 r. Uczył się w jesziwach w Piotrkowie oraz w Kutnie. Jako dziecko miał okazję z ojcem odwiedzać Widzącego z Lublina , Jehudiego i Symche Bunama z Przysuchy. Jego mistrzami stali się rabi Meir z Opatowa, Fiszel ze Strykowa i Symche Bunam z Przysuchy. Radomsko jest miejscem żywego kultu rebego; chasydzi stworzyli tam  miejsce pielgrzymkowe.

  1. Piotrków

W Piotrkowie zobaczymy cmentarz z XVIII wieku, zespół unikatowych nagrobków o wielkich walorach artystycznych; grobowce – ohele cadyków z dynastii Rozpsza, Radoszyce, Wolbórz. Najważniejszym jednak miejscem jest ohel rabiego i doktora Chaima Dawida Bernharda, lekarza cesarza Fryderyka Wilhelma III. Pod wpływem Dawida z Lelowa wszedł on na drogę chasydzką i stał się uczniem, ale i lekarzem i powiernikiem największych cadyków epoki. Zwiedzimy również dzielnicę żydowską, m.in. synagogi, obecnie znajduje się tam archiwum i biblioteka.

W duchowość chasydzką i nauki cadyków wprowadzać nas będzie Symcha Keller, były rabin Łodzi, chasydzki nauczyciel duchowy, kantor i muzyk. Eucharystię odprawi natomiast o. Marek Kotyński, który będzie nam towarzyszył na pielgrzymkowych szlakach chasydzkich.

W trakcie pielgrzymki będziemy mogli usłyszeć chasydzkie śpiewy, hymny, niguny i psalmy hebrajskie.

Celem pielgrzymki jest odkrywanie historycznej i duchowej spuścizny narodu żydowskiego zamieszkującego ziemie dawnej Rzeczypospolitej.

 

Zapisy przyjmujemy do końca czerwca u organizatora – dr. Mariusza Maciaka: [email protected]

(w temacie wiadomości proszę wpisać „Pielgrzymka śladami cadyków”)

Szczegóły

Data:
10 lipca 2022
Kategoria Wydarzenie:
©copyright - Diecezja Warszawsko-Praska
Strona główna Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży