• To wydarzenie minęło.

W niedzielę 20.11.2022 r. Parafia Chrystusa Króla na Targówku będzie świętować swoje 90-lecie i dzień patronalny. Uroczystościom będzie przewodniczył Ordynariusz Diecezji biskup Romuald Kamiński. W tym roku przypada także 80. rocznica męczeńskiej śmierci w Dachau (6.V.1942) pierwszego proboszcza i budowniczego kościoła ks. kanonika Jana Ignacego Golędzinowskiego. Uroczysta Msza św. o godz. 11.30 a po niej odsłonięcie i poświęcenie cokołu i tablicy poświęconej Ks. Janowi Golędzinowskiemu, przy stacji metra Warszawa Targówek.

Na tablicy będzie widniał napis: KS. JAN IGNACY GOLĘDZINOWSKI (1877-1942 Pierwszy proboszcz i budowniczy kościoła p.w. Chrystusa Króla. Społecznik, patriota, radny m. st. Warszawy (1938-1939) Więzień Pawiaka, Auschwitz, męczennik Dachau .„ Tacy ludzie rodzą się raz na sto lat”.

Będzie też zaprezentowana nowa książka o ks. Janie autorstwa dr Beaty Michalec „Ks. kanonik Jan Golędzinowski społecznik, radny Warszawy, więzień Pawiaka, Auschwitz i Dachau” Prof. Marian Marek Drozdowski, historyk i varsawianista zrecenzował to dzieło w następujących słowach: „Autorka pokazuje w niej działalność księdza społecznika, o wielkich zdolnościach organizacyjnych, umiejętności współdziałania z ludźmi różnych przekonań politycznych, potrafiącego współpracować z władzą kościelną, samorządową i państwową. Moim zdaniem recenzowana praca Beaty Michalec uzasadnia starania mieszkańców Targówka i duchowieństwa warszawskiego o beatyfikację ks. kanonika Jana Golędzinowskiego, ze względu na model duszpasterstwa, który realizował”.

Data:
20 listopada 2022
Godzina:
Kategorie Wydarzenie:
,
Wydarzenie Tagi:
, ,
Witryna internetowa:
www.chrystuskrol.pl

Parafia Chrystusa Króla w Warszawie (Targówek)
ul. Tykocińska 27/35
Warszawa, Mazowieckie 03-546 Poland