Ładowanie Wydarzenia

Diecezja Warszawsko-Praska » Wydarzenia » 10 grudnia – wspomnienie Matki Bożej Loretańskiej. Zaproszenie do Loretto.

10 grudnia – wspomnienie Matki Bożej Loretańskiej. Zaproszenie do Loretto.

• To wydarzenie minęło.

Siostry Loretanki serdecznie zapraszają na uroczystości Matki Bożej Loretańskiej.

W okresie Adwentu, 10 grudnia przypada wspomnienie Matki Bożej Loretańskiej, które w Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto koło Wyszkowa w sposób szczególny obchodzone jest jako uroczystość.

W tegorocznym programie punktem centralnym będzie Msza Święta o godz. 16.30.
Będzie jej przewodniczył biskup pomocniczy diecezji ełckiej, Dariusz Zalewski.
Bezpośrednim przygotowaniem i wprowadzeniem do Eucharystii ma być Akatyst ku czci Bogurodzicy
– najbardziej znany z hymnów liturgicznych kościołów wschodnich.
Rozpoczęcie nabożeństwa planowane jest na 15.45.

Data 10 grudnia upamiętnia cudowne przeniesienie Domu z Nazaretu, w którym miało miejsce Zwiastowanie, do włoskiego Loreto. Zgodnie z tradycją przeniesienia mieli dokonać aniołowie, by chronić pamiątkę wcielenia przed wpływami muzułmanów. Tu też powstało z czasem Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny o charakterze międzynarodowym. Święty Domek stał się wzorem do urządzania podobnych miejsc kultu w całym chrześcijańskim świecie, w tym w Polsce, m.in. w Warszawie na Pradze (XVII w.) czy w Loretto (XX w). Ze względu na niezwykłe wydarzenie przeniesienia Domku Matka Boża Loretańska została ogłoszona patronką lotników, pilotów, podróżujących samolotami i wszystkich będących w drodze.

Polskie, podwarszawskie Loretto to malownicza leśna miejscowość, pełna ciszy, piękna przyrody, a nade wszystko obecności Pani Loretańskiej w cudownej figurze – wiernej kopii z Włoch. Przedstawia ona Maryję z Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce. Rzeźbę okrywa dalmatyka, a twarze Matki Bożej i Dzieciątka mają ciemne oblicza. Jej spojrzenie i uśmiech może być dla niejednego z nas balsamem na życiowe troski i kłopoty. Ona czeka tu na każdego, aby wsłuchać się w prośby swoich dzieci i jak najlepsza Matka przytulić do swego kochającego, Niepokalanego Serca.

Nie byłoby Loretto, gdyby nie postać bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, gorliwego kapłana, inicjatora wielu dobroczynnych dzieł i oddanego czciciela Maryi. Z synowskim oddaniem i miłością całym swym życiem szerzył kult Tej, której poświęcił nowopowstałe zgromadzenie zakonne, jak i posiadłość, gdzie później powstało Sanktuarium ku Jej czci. Już za życia mawiał, że Maryja będzie tu odbierać wielką cześć. Te prorocze słowa spełniają się na naszych oczach. Do Matki Bożej Loretańskiej i sarkofagu bł. ks. I. Kłopotowskiego, który spoczywa u Jej stóp, przybywa coraz więcej pielgrzymów szukających pomocy i pociechy. Duchową pieczę nad tym miejscem sprawują siostry loretanki, duchowe córki Maryi i Ojca Ignacego, Założyciela Zgromadzenia. One też serdecznie zapraszają wszystkich czcicieli Matki Bożej Loretańskiej i wszystkich, którym ona patronuje, do Loretto na najbliższe wspomnienie liturgiczne swojej Matki i Patronki.

Data:
10 grudnia 2022