Diecezja Warszawsko-Praska » Wsparcie dla powołanych do kapłaństwa i życia konsekrowanego w młodych Kościołach na terenach misyjnych – Niedziela Dobrego Pasterza

30 kwietnia 2023 r. w Kościele przeżywać będziemy Niedzielę Dobrego Pasterza. Jest to dzień szczególnej modlitwy i troski o powołanych do kapłaństwa i życia konsekrowanego.

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła – jedno z czterech Papieskich Dzieł Misyjnych – w centrum stawia wsparcie dla powołanych do kapłaństwa i życia konsekrowanego w młodych Kościołach na terenach misyjnych.

My jesteśmy bardzo pobożni i skłonni do tego, by taki dzień – dzień powołań – zamknąć tylko do słowa ‘modlitwa’. Modlitwa jest bardzo potrzebna, jednak zróbmy coś więcej – zachęca ks. Jarosław Tomaszewski, sekretarz krajowy PDRW i PDPA – Może macie w swoim otoczeniu porządnego młodego chłopaka. Zapytajcie go: Czy ciebie Jezus nie woła, żebyś został księdzem? Obok modlitwy musimy dzisiaj mówić, jedni drugim, o tym, że życie można poświęcić, podejmując powołanie do kapłaństwa.

W jaki sposób PDPA wspiera powołania?

Papieskie Dzieła Misyjne na świecie sprawują opiekę nad 1100 terenami misyjnymi, gdzie znajduje się ponad 600 seminariów misyjnych, 80 tys. kleryków oraz 2500 wykładowców i opiekunów formacji.

Realizowana jest pomoc zwyczajna, fundusz przekazywany jest na codzienne funkcjonowanie seminariów (żywność, energia, woda, książki, ubrania, modlitewniki), ale też współfinansowane są projekty specjalne (rozbudowa budynków, kaplic, zakup terenu pod nowe inwestycje, dofinansowanie rowerów, którymi przemieszczają się klerycy na wykłady czy do pomocy duszpasterskiej).

W latach 2011-2022 na pomoc dla seminariów misyjnych pozostających pod opieką PDPA Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce przekazały: 766 362,92 USD.

W roku 2022 na pomoc dla seminariów misyjnych pozostających pod opieką

PDPA Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce przekazały: 78.311,98 USD.

Projekty PDM wspierające fundusz PDPA:

– Adoptuj Misyjnych Seminarzystów (AdoMiS): https://missio.org.pl/adomis/

– Misyjny Bukiet: https://missio.org.pl/misyjny-bukiet/

Czym jest AdoMiS?

Akcję AdoMiS, czyli Adoptuj Misyjnych Seminarzystów, Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce zapoczątkowały 1 października 2013 roku.

Jej celem jest wsparcie duchowe i materialne przyszłych kapłanów w krajach misyjnych. Inicjatywa to wyraz troski o powołania w tych krajach

W akcję można włączyć się poprzez codzienną modlitwę za adoptowanych seminarzystów, a także jedną z form pomocy finansowej. Można to uczynić indywidualnie lub w grupie parafialnej, wspólnotowej czy koleżeńskiej.

Zebrane fundusze przeznaczone są przede wszystkim na utrzymanie seminariów w krajach misyjnych, w tym na budowę i remont budynków, zakup książek i wszelkiego rodzaju sprzętu i narzędzi pracy.

Program AdoMiS polega na wspieraniu całego seminarium. W skład seminarium wchodzą: klerycy, wychowawcy i ojcowie duchowni.

W ramach tegorocznej 10. edycji akcji AdoMiS na portalu www.salvatti.edu.pl prowadzone są zbiórki na trzy misyjne seminaria, które PDM w Polsce wspierają na stałe:

– Wyższe Seminarium Duchowne św. Augustyna w Iquitos (Peru)

– Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne św. J.M. Vianneya w Moramanga (Madagaskar)

– Propedeutyczne Seminarium św. J.M. Vianneya w Chabua (Indie)

Czym jest Misyjny Bukiet?

Misyjny Bukiet to inicjatywa Papieskich Dzieł Misyjnych kierowana do szerokiego grona odbiorców: księży prymicjantów, sióstr zakonnych i zakonników składających śluby, nowożeńców i jubilatów, którzy proponują gościom, aby kwotę, którą mieli przeznaczyć na zakup kwiatów, przekazali na wsparcie misyjnych seminarzystów.

W dniu uroczystości przeznaczoną na kwiaty kwotę można włożyć do przygotowanej specjalnie na tę okazję koperty lub skarbonki.

Misyjny Bukiet stanowi wyraz wdzięczności świętujących za dar życia oraz powołania.

Inicjatywie towarzyszy modlitwa za seminarzystów, którzy w krajach misyjnych przygotowują się do kapłaństwa, za nowicjuszy i nowicjuszki.

W wielu krajach brakuje księży, w wielu kościołach Msza św. odprawiana jest raz do roku. Problemem często nie jest brak powołań, ale brak finansów na utrzymanie seminariów, w których mogą się kształcić przyszli kapłani.

Dlaczego zajmujemy się klerykami na misjach?

Dzieło św. Piotra Apostoła (obecnie jedno z Papieskich Dzieł Misyjnych) zostało założone w XIX w. przez francuską arystokratkę Joannę Bigard, która odkryła potrzebę wspierania rodzimych powołań w krajach misyjnych. Przeznaczając na ten cel swój majątek, rozpoczęła wówczas wielki projekt pomocy klerykom w Afryce i Indiach.

Papieskie Dzieła Misyjne
Materiały prasowe