Diecezja Warszawsko-Praska » Wigilia Paschalna 2022

Wigilia Paschalna 2022

Msza Święta Wigilii Paschalnej rozpoczęła obchody tegorocznych Świąt Wielkanocnych. W Konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej liturgii przewodniczył biskup Romuald Kamiński, biskup warszawsko-praski, a koncelebrowali ksiądz Tomasz Sztajerwald, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej, oraz ksiądz Wacław Madej, proboszcz parafii konkatedralnej.

Uroczystości rozpoczęła liturgia światła, podczas którego odbywa się obrzęd poświęcenia ognia i zapalenia paschału.

– Dziś odradzamy się jako dzieci Boże – mówił w homilii biskup Romuald Kamiński.

Przeżywamy niewypowiedzianą radość. Nawet nie jesteśmy w stanie ogarnąć tej duchowej podniosłości, jaka towarzyszy nam, kiedy celebrujemy wspólnie Wigilię Paschalną, kiedy uwielbiamy z całego serca i z całej duszy ten dar Boży, jakim jest odkupienie, jakim jest odnowienie w nas dziecięctwa Bożego, Bożego obrazu. Rzadko mamy taką okazję, a powinno to być codziennością, żeby uświadamiać sobie, kim jesteśmy i mocą tego przekonania podejmować każdy wysiłek na naszej drodze, która jest drogą do Królestwa Bożego. Stamtąd wyszliśmy i tam mamy zmierzyć. Mamy zapracować na to wiekuiste obcowanie w radości, pokoju i chwale naszego Ojca, o którym mówimy – On jest samą miłością i miłosierdziem.

– To nasze odnowienie zachowujmy przez całe życie – zaapelował pasterz diecezji warszawsko-praskiej.

Ta wielka liturgia paschalna to jest nadzwyczajny czas zadumy nad wielkością i łaskawością Boga oraz nad nami, którzy jesteśmy Jego dziećmi. Dziś w liturgii szczególnie uwypuklony jest sakrament chrztu świętego, bo jest to taki moment i znak w naszym życiu – początek wyjątkowego obcowania z Bogiem – kiedy odradzamy się dzięki błogosławieństwu i łasce jako uczniowie Pana Jezusa, jako dzieci Boże, wstępujemy na nową drogę. Chcielibyśmy ten charakter nowego człowieka i nowej drogi zachować, aż po ostatnią chwilę naszego życia. A jeśli zmieniać się, to tylko równać w górę.

– Powtarzając za błogosławionym prymasem Wyszyńskim: budujmy cywilizację miłości – kontynuował biskup warszawsko-praski.

Zapytajmy dziś samych siebie: czy jest w nas radość chrześcijan? Czy wiemy kim jesteśmy? Czy wiemy co mamy czynić? Mamy budować Królestwo Boże, przemieniać ten świat. Błogosławiony prymas Wyszyński powiedziałby: liturgia, każda forma modlitwy, kiedy jest z nami Pan Jezus, to wychodząc z kościoła, pamiętajmy, że ona się nie kończy. Niech trwa w innej formie, żeby budować cywilizację miłości. Do tego jako dzieci Boże jesteśmy powołani.

– Dziś możemy obserwować, co się dzieje na świecie, kiedy brakuje miłości – podkreślił biskup Romuald Kamiński.

W jak bardzo autentyczny, przekonywujący, może nawet bolesny sposób przeżywamy dziś tę katechezę – widzimy, co się dzieje z człowiekiem, ze światem, ze wszystkimi instytucjami, które współczesna cywilizacja tworzy, kiedy tam zabraknie miłości, daru Bożego. Jak jest pospolitowany Ten, którego powinniśmy wielbić – Bóg. Jak mały jest człowiek – pogrążony w grzechach, rozbity w swoim wnętrzu, żyjący w takim kotle nienawiści, burzący pokój swój wewnętrzny i ten, który jest na zewnątrz. Nam potrzeba być uczniami i apostołami – to dziś zostało nam przypomniane. Przeżywając te Święta, dajmy sobie szanse i innym także, żebyśmy się zachwycili tym, kim jesteśmy. Nie po to, aby to był zachwyt próżny, samolubny, ale aby w nas zrodziła się potężna siła, aby kochać i czynić dobro. Pracy jest wiele, całe pokolenia na całym świecie oczekują chrześcijan, wyznawców Pana Jezusa, aby im głosili Dobrą Nowinę o Bogu, który jest miłością i o człowieku, którego Bóg uczynił swoim umiłowanym dzieckiem.

Liturgię ubogacił Konkatedralny Chór Kamionek pod dyrekcją Jolanty Janczuk-Tyszkiewicz oraz Chór Katedry Warszawsko-Praskiej MUSICA SACRA pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego.

W Niedzielę Zmartwychwstania Msza Święta rezurekcyjna w Konkatedrze na Kamionku rozpocznie się o godzinie 6 rano. Eucharystii będzie przewodniczył biskup Romuald Kamiński. Transmisja w Radiu Warszawa oraz na kanale SalveNET.

Retransmisja uroczystości: