Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży

Diecezja Warszawsko-Praska » Wigilia Paschalna 2021

Wigilia Paschalna 2021

Wybrzmiała dziś prawda: Chrystus Zmartwychwstał. Gdybyśmy chcieli ocenić wagę tych dwóch słów, to powinniśmy zapamiętać, że większej wiadomości świat nie ogłosił i nie ogłosi – powiedział dziś podczas uroczystej Mszy Świętej Wigilii Paschalnej biskup Romuald Kamiński. Ordynariusz Warszawsko-Praski przewodniczył wieczornej liturgii w katedrze św. Michała Archanioła i św Floriana Męczennika na Pradze.

Wybrzmiała dziś prawda: Chrystus Zmartwychwstał. Gdybyśmy chcieli ocenić wagę tych dwóch słów, to powinniśmy zapamiętać, że większej wiadomości świat nie ogłosił i nie ogłosi. My odpowiadamy: prawdziwie zmartwychwstał. Powiada św. Paweł, że gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, próżna byłaby nasza wiara. Jeszcze dalej możemy to rozszerzyć. Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, wszystko byłoby bez sensu. Chrystus zmartwychwstał dla naszego zbawienia, a to oznacza, że powtórnie została dana nam szansa zrealizowania planu, jak ma wobec nas Ojciec, który nas bardzo miłuje. Kiedy czytamy pierwszego rozdziały Księgi Rodzaju, to można by rzec nie dowierzamy, że w oczach Bożych jesteśmy tak wielcy, wyjątkowi.

– mówił podczas homilii biskup Romuald Kamiński.

Pasterz diecezji warszawsko-praskiej podkreślił, że pragnienie Boga jest, żeby wszyscy ludzie byli święci.

„Świętymi bądźcie, bo i Ja jestem Święty”. Drodzy moi, patrząc na to wydarzenie zbawcze Pana Jezusa czasami zadajemy sobie pytanie, jak najlepiej odpowiedzieć Bogu, z czego by się cieszył, po czym by poznał, że zrozumieliśmy ten Jego niezwykły wysiłek. Otóż w sposób bardzo prosty. Jeśli dobry, gorliwy robotnik wykonuje jakąś pracę, to czego on pragnie? Żeby ten jego wysiłek, te jego talenty były potem wykorzystane. A tutaj trzeba powiedzieć jeszcze bardziej: nie może być zmarnowany owoc nauczania, cierpienia, śmierci i zmartwychwstania Zbawiciela. Byłoby to pogardzeniem nie mającym oceny, a jednocześnie tragiczną przegraną każdego z nas.

Kościół jest święty, ponieważ jego głową jest Pan Jezus.

Jezus nas ogarnął wprowadzając do wspólnoty Kościoła, który jest święty, dlatego, że On jest głową. Mimo, że my jesteśmy słabi i grzeszni, każdy z nas, to Kościół jest święty. Pan Jezus obdarował ten Kościół mocami, które nam na co dzień służą do zbawienia. Tutaj jest głoszone Słowo Boże, tutaj są sprawowane sakramenty, tutaj wyrastają ludzie święci.

Prośmy dziś Pana Jezusa, aby dał nam zrozumienie tej wielkiej Jego katechezy, która w praktyce daje nam możliwość powrotu na jedyną słuszną drogę prowadzącą do nieba, bo po to zostaliśmy stworzenia, po to zostaliśmy odkupieni. Cały wysiłek naszego uświęcenia ma sprawić, że do Domu Ojca wrócimy. On tam czeka. Nikt z nas nie zadaje sobie takiego trudu oczekiwania na kogoś innego jak Ojciec Nasz Niebieski na każdego z nas. Nie do ogarnięcia i nie do końca rozumiem jak wielkie to są rzeczywistości. Dzisiaj możemy jedynie w zachwycie serca powiedzieć: jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy zechcą go poznać i umiłować.

– zakończył biskup Romuald Kamiński.

W Niedzielę Zmartwychwstania biskup Romuald Kamiński przewodniczył o 6 rano Mszy św. rezurekcyjnej w parafii MB Dobrej Rady w Warszawie-Miedzeszynie.

Retransmisja Mszy św.:

Fotorelacja znajduje się tutaj.

©copyright - Diecezja Warszawsko-Praska
Strona główna Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży