Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży

Diecezja Warszawsko-Praska » Warszawsko-prascy pielgrzymi w drodze do Maryi

Warszawsko-prascy pielgrzymi w drodze do Maryi

Blisko 160 pątników wyruszyło na trasę 39. Warszawsko-Praskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę. Tradycyjnie pielgrzymi rozpoczęli swoją wędrówkę z parafii Narodzenia Pańskiego na warszawskim Witolinie. Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej przewodniczył biskup Romuald Kamiński.


Pasterz diecezji warszawsko-praskiej w homilii mówił o rozważaniach duchowych podejmowanych podczas pielgrzymki.

Pielgrzymka to jest przez każdego z pielgrzymów niesienie krzyża, to jest jakieś obarczenie ciężarem, ale te krzyże są dwojakiego rodzaju. Jest krzyż, który można by powiedzieć jest sumą wszystkich trudności związanych z naszym powołaniem. Jeśli mówimy „bądź wola Twoja”, myśląc o całokształcie naszego życia, czyli o tym, co Bóg dla nas jako scenariusz przygotował, to możemy też mówić, że to całe dobrodziejstwo naszego powołania jest zawarte w tym krzyżu, który trzeba podjąć. To jest tożsame. Podjąć krzyż naszego życia, czyli podjąć wszystkie zobowiązania wynikające z naszego powołania, a nie wybierać w życiu – to się mi podoba, to jest bardziej korzystne, tego powinienem unikać, mimo że jest wpisane w nasze powołanie. Jest też ten drugi krzyż, który jest wynikiem naszej niesubordynacji wobec Boga i ludzi, ponieważ to jest wynik naszej nieprawości. My tutaj niestety zachowujemy się nieracjonalnie, bo nie ma takiego samego zrozumienia niesienia krzyża. My go niesiemy, ale buntujemy się, a ten bunt wynika z tego, że sami na to zasługujemy. Jest nad czym rozważać.

Modlitwa pątników przynosi wiele dobra na wszystkie tereny, przez które pielgrzymka przechodzi – zaznaczył biskup Romuald Kamiński.

Pielgrzymka idzie przez ludzką rzeczywistość. Będziecie mijać miejscowości, mieszkania ,domy ,zagrody, pola, zakłady pracy. Tam wszędzie toczy się życie poszczególnych ludzi, rodzin, wspólnot itd. Tak jak deszcz pada na wszystkich, jak słońce ogarnia wszystkich czy wiatr, wiedzcie, że ten pochód modlitewny, a także dźwiganie krzyża, to nie dokonuje się tylko w zamkniętych wnętrzach waszych. Trzeba mieć świadomość – idziecie na podobieństwo tego dobroczynnego promienia słonecznego czy upragnionego deszczu, po to aby dodawać mocy, całemu temu terenowi, społeczeństwu, gdzie przechodzicie.

To jest bardzo namacalne – idę, spotykam rzeczywistość, w której żyją moi braci i siostry, i ja was otulam modlitwą. To jest takie błogosławione działanie, leczenie modlitwą, dobrem, szlachetnością przechodzących pielgrzymów. To jest ogromnie ważne.

Dziś pielgrzymi mają do pokonania ponad 34 kilometrów. Na noc zatrzymają się w miejscowości Glinki w powiecie otwockim. Na Jasną Górę mają dotrzeć 14 sierpnia. Pielgrzymkę można śledzić w aplikacji Bonafide. Więcej informacji, w tym o pielgrzymowaniu duchowym, na stronie internetowej pielgrzymki.

fot. Marcin Tafejko

©copyright - Diecezja Warszawsko-Praska
Strona główna Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży