Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży

Diecezja Warszawsko-Praska » V Diecezjalny Dzień Seniora i Chorego

V Diecezjalny Dzień Seniora i Chorego

W sobotę 24 września w Sanktuarium św. o. Pio na Gocławiu odbył się V Diecezjalny Dzień Seniora i Chorego. Wydarzenie zgromadziło na wspólnej modlitwie kilkaset osób starszych i chorych.

Mszy Świętej przewodniczył bp Jacek Grzybowski, który w homilii przywołał tekst czytania z Księgi Koheleta, podkreślając, że znane słowa o marności nie mają nieść lęku, ale być przypomnieniem:

Marność nad marnościami i wszystko marność powiada Kohelet. Słowa te mogą przerażać i smucić, natomiast, kiedy uważnie przeczytamy całą tę piękną mądrościową księgę, to zobaczymy i zrozumiemy, że Kohelet nie ma zamiaru nikogo przestraszyć. Nie chce wywołać depresji, lęku, tylko chce nam uzmysłowić zapomnianą wciąż prawdę – bardzo prostą, ale zapomnianą, że wszystko przemija.

Każdy etap w życiu człowieka jest ważny i każdy ma swój czas. Ważne, by wykorzystać go jak najlepiej:

Wykorzystaj dobrze dany ci czas, bo on przeminie. Prędzej, czy później odejdzie – to jest bardzo trafne ujęcie. Niech mądrość będzie z Tobą, ponieważ Bóg daje ci wiele darów. Skup się na tym, co jest tu i teraz, czym jesteś obdarowany, gdzie jesteś, ale pamiętaj – Bóg będzie cię sądził właśnie z tego, jak żyjesz, jak zadecydowałeś, co zrobiłeś. Dzisiaj w tej wspólnocie rozumiemy to szczególnie i tutaj w tej wspólnocie szczególnie tego doświadczamy.

Naturalnym jest przeplatanie się czasu radości i smutku, ważne, by nie zapominać, że każdy z nich kiedyś przeminie:

To realizm. Pamiętajmy zarówno w czasach powodzenia, radości, jak i w godzinie choroby, smutku i bólu – wszystko przemija. Taka jest kondycja naszego życia. Dzisiejsza liturgia uczy nas zatem dwóch podstawowych spraw. Po pierwsze dziękujmy i bądźmy wdzięczni za wszelkie dobro i piękno, którego doświadczaliśmy, które otrzymaliśmy, które mamy. I po drugie pamiętajmy o przemijalności życia, a w dniach cierpienia, bólu, straty powtarzajmy z wiarą: Panie, Ty zawsze jesteś nam ucieczką.

Podczas Mszy Świętej kapłani udzieli sakramentu namaszczenia chorych, a po modlitwie był czas na porady medyczne i poczęstunek.

fot. Marcin Tafejko

©copyright - Diecezja Warszawsko-Praska
Strona główna Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży