Diecezja Warszawsko-Praska » Uroczystość Objawienia Pańskiego – niedziela misyjna

Uroczystość Objawienia Pańskiego – niedziela misyjna

6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, Kościół w Polsce obchodzi Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom, któremu w tym roku towarzyszy hasło  „Z Misjonarzami Służymy Kościołowi”.

W swoim komunikacie bp. Jan Piotrowski – przewodniczący Komisji Misyjnej Konferencji Episkopatu Polski przypomina, że uroczystość Objawienia Pańskiego „ukazuje nam  otwarcie horyzontów zbawienia dla wszystkich narodów, dla których świadectwo życia staje się najlepszą formą ewangelizacji.”

Biskup Piotrowski zaznacza również, że uroczystość „pomaga zrozumieć głęboki sens powszechnej misji Kościoła, jaką jest zbawienie wszystkich ludzi. Uświadamia nam również odpowiedzialność za jego misyjne dzieło i wspomaganie tych, którzy niosą orędzie Chrystusa aż po krańce świata.”

Naszym zatem zadaniem jest spłacać dług wdzięczności za skarb wiary i przynależności do Kościoła poprzez modlitwę, ofiarowanie cierpień oraz ofiary materialne, wspierające dzieła misyjne polskich misjonarzy, co też w sposób szczególny Kościół w Polsce czyni 6 stycznia, gdy swoją modlitwą i ofiarą pragnie wesprzeć trud pracy misyjnej, tych którzy zostali posłani na krańce świata.

Zgodnie z zachętą Konferencji Episkopatu Polski ofiary zebrane w tym dniu na tacę we wszystkich kościołach w Polsce przeznaczone są na Krajowy Fundusz Misyjny, któremu patronuje Komisja Episkopatu Polski ds. Misji.

Uroczystość Objawienia Pańskiego to także dzień w którym dzieci zrzeszone w Papieskim Dziele Misyjnym, podejmują apostolstwo misyjne jako Kolędnicy Misyjni. Ofiary zebrane w czasie kolędowania, w tym roku przekażą swoim rówieśnikom w Papui Nowej Gwinei i dla dzieci z innych krajów misyjnych.

Chrystus daje nam możliwość obdarowania Go w tych, którzy są ubodzy i potrzebujący. On nas zapewnia, że „Wszystko cokolwiek uczyniliśmy jednemu z tych braci najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40).

ks. Marcin Brzeszczyński
Dyrektor Wydziału Misyjnego D W-P