Diecezja Warszawsko-Praska » Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP bp Romuald Kamiński przewodniczył uroczystej Mszy Świętej w Bazylice Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie. To święto patronalne parafii, klasztoru oraz Rycerstwa Niepokalanej.

Dogmat o o Niepokalanym Poczęciu Maryi został ogłoszony 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus papieża Piusa IX. Dokument uznaje, że Matka Boża od chwili swojego poczęcia została zachowana od grzechu pierworodnego.

W homilii biskup warszawsko-praski zwrócił uwagę, że wybranie Maryi jest wyjątkowym zwróceniem się Boga ku każdemu człowiekowi:

Dla nas to jest wydarzenie wyjątkowe z tej racji, że Bóg wejrzał na Służebnicę, która jest naszą siostrą w pochodzeniu człowieczym. To jest jedna z nas, nie ktoś dany na drogi naszej ludzkiej historii z zewnątrz. Patrząc na osobę przyszłej Matki Zbawiciela dostrzegamy niezwykłą atencję wobec każdego z nas. Bóg spojrzał na każdego z nas, a ma to odzwierciedlenie właśnie w tym szczególnym wybraniu Matki Najświętszej. Trzeba się koniecznie zauroczyć tym wydarzeniem i rozważać w swoim sercu, co się tam właściwie dokonało. Mówimy – to jest ten moment, kiedy nastąpiła pełnia czasów. Bóg postanowił właśnie w tym momencie, w sposób namacalny, rozpocząć na ziemi wielkie dzieła dotyczące naszego odkupienia. Rozpoczyna życie Matka Zbawiciela.

W czasie Mszy Świętej śluby wieczyste złożył brat Paweł. Bp Romuald mówił, że podejmowanie powołania na wzór Maryi, to prawdziwe szczęście, które powinno przejawiać się we wszystkim zadaniach, przed którymi stajemy:

Dzisiaj brat Paweł składa śluby wieczyste, a sama liturgia, choćby była najpiękniejsza, nie ukazuje jeszcze wielkiego szczęścia, które się dokonuje. Ono się dokonuje w sercu – jeszcze kandydata – i to jest to samo, co dokonało się w życiu Niepokalanej, kiedy zdecydowała się pójść na służbę Bogu i ludziom. I spełnia się tak samo, kiedy każdy z nas podejmuje swoje powołanie i pragnie je wypełniać. Przeżywa coś, co ma wyjątkowe wymiary, dlatego każdy z nas, niech cieszy się każdego dnia, że może być wierny Panu Bogu w wypełnianiu swoich obietnic – czy to danych w związku małżeńskim, czy kiedy podejmujemy przeróżne zadania zawodowe, społeczne, okolicznościowe, czy dodatkowe zobowiązania. Niech nigdy nie będzie w nas przerażającego wyobrażenia, że cierpię dla sprawy. Proszę na to spojrzeć, jako na wielki, radosny dar możliwości służenia Bogu i ludziom.

Na zakończenie Mszy Świętej akt zawierzenia Niepokalanej odmówiły osoby, które przez 33 dni przygotowywały się do oddania życia Maryi, wg rekolekcji św. Ludwika Marii Grignion de Montfort.

(homilia bpa Romualda Kamińskiego na nagraniu od 26:45 do 53:55)