Diecezja Warszawsko-Praska » Synod o Synodalności – podsumowanie ankiet watykańskiego Dokumentu Etapu Kontynentalnego

Sekretariat Synodu naszej diecezji zakończył prace nad ankietami, które spłynęły po opublikowaniu przez Watykan Dokumentu dla Etapu Kontynentalnego „Rozszerz przestrzeń twego namiotu”. Księża, siostry zakonne i wierni świeccy z naszej diecezji, którzy przeczytali watykański dokument odpowiedzieli na pytania dotyczące treści i opinii jakie przekazały Konferencje Episkopatów z całego świata.  Przedstawiamy pełny tekst dokumentu. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za odzew i zaangażowanie w analizę treści kontynentalnych.

Przypominamy, że refleksje nad Dokumentem dla Etapu Kontynentalnego, nie są pracą nad końcowym dokumentem, lecz głosem kościołów lokalnych przed planowanym w lutym 2023 w czeskiej Pradze spotkaniem przedstawicieli Episkopatów Europy, a ostatecznie 1 sesją XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów jaka odbędzie się w Watykanie w październiku 2023 roku. Wkład naszego warszawsko-praskiego Kościoła lokalnego ma zatem istotne znaczenie na drodze, którą podejmuje Kościół powszechny w refleksji synodalnej. Wierzymy, że nasz głos będzie słyszalny umacniając nadzieję i wiarę Kościoła powszechnego.

Dziękując wszystkim za zaangażowanie w realizację ankiet pragniemy jednocześnie zaprosić na kolejne spotkanie Zespołów Synodalnych, które odbędzie się 4 marca 2023 r. w Sali Kurialnej (ul. Floriańska 2 w Warszawie). Głównym tematem będzie znaczenie, rola i misja Rad parafialnych, można zatem zaprosić także przedstawicieli Rad ze swoich parafii.

Diecezjalny Sekretariat Synodu