Diecezja Warszawsko-Praska » Święcenia prezbiteratu 2022

Święcenia prezbiteratu 2022

Diecezja warszawsko-praska ma sześciu nowych kapłanów. Klerykom szóstego roku diecezjalnego seminarium święceń udzielił biskup Romuald Kamiński. Uroczystość odbyła się w przedpołudnie pierwszej soboty czerwca w Konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na stołecznym Kamionku.

Pragnę wielką serdecznością ogarnąć najpierw te rodziny ziemskie, które przyprowadziły dzisiaj swoich synów, aby prosić o posłanie ich na drogi Pańskie. […] Możemy powiedzieć, że „to jest ten dzień, który dał nam Pan, weselmy się i radujmy” w naszej historii, jak to mówi nasz bp senior, ciągle młodej diecezji. To trzydzieste pierwsze święcenia kapłańskie i drugie tutaj, w tej świątyni – z tego samego powodu, co wcześniej – katedra jest w remoncie.

– powiedział rozpoczynając modlitwę pasterz diecezji warszawsko-praskiej.

Po wezwaniu kandydatów i wyrażeniu ich gotowości do przyjęcia święceń, a także zapewnieniu o dobrym przygotowaniu przez rektora seminarium, homilię wygłosił bp Romuald Kamiński, który mówił o najważniejszych cechach w życiu kapłana.

Potrzebna jest pokora. To słowo jest bardzo jednoznaczne. Trudno jest dziś być, w tym świecie, pokornym, bo to niepopularne, ale nie ma innej drogi. Jeśli ktoś poważnie chce iść i czynić wielkie sprawy Boże musi być człowiekiem pokornym i umiejącym słuchać. Po tym poznajemy ludzi pokornych, że umieją powstrzymać się od swojej gadatliwości, żeby ciągle byli na pierwszym miejscu i udowadniali swoją rację. Słuchać to wielka sprawa.

Bądźcie ubodzy. Wprawdzie jest to XXI wiek, ale to jest ogromna umiejętność i bardzo potrzebna, żeby umieć stanąć wbrew wszystkim zwyczajom, pragnieniom, dobrze widzianym sytuacjom i mieć w sobie taką moc i pokazać swoim życiem: środki ubogie są najlepsze dla duszpasterza. Myślę, że to są rzeczy zrozumiałe, że nie trzeba tutaj wykładu czynić, co to znaczy być człowiekiem, który apostołuje autentyczną pokorą i ubóstwem.

– Kapłan powinien służyć drugiemu człowiekowi całym sobą – podkreślił biskup diecezji warszawsko-praskiej.

Kilka dni temu, tutaj, w tej świątyni, zamykaliśmy na etapie diecezjalnym Synod o synodalności. Wy jesteście pierwszymi kapłanami, których te zadania będą szczególnie dotyczyć, zostajecie obdarzeni tymi powinnościami, a przesłanie jest proste: musicie sobie więcej niż inni uświadomić, że macie być pomocą na drogach drugiego człowieka. […] Być do dyspozycji drugiego człowieka, do którego zostaliście już posłani jako diakoni, ale za kilka dni będzie to obwieszczone w sposób bardzo praktyczny, konkretny. Oto młody kapłan zostaje posłany do takiej czy innej wspólnoty i nie ma innej możliwości – nie, że coś wam ofiaruję ze swojego czasu, ze swoich umiejętności, mądrości czy modlitwy – nie! Trzeba ofiarować wszystko – po to, żeby towarzyszyć innym na ich drogach, a te drogi mają się zakończyć najradośniejszym ze spotkań – z naszym Ojcem, który jest pełnią miłości i pełnią miłosierdzia. Miejcie w sobie bardzo wiele radości!

Po homilii sześciu kandydatów złożyło przyrzeczenia i przyjęło święcenia.

fot. Karolina Błażejczyk

Nowymi kapłanami zostali:

Ks. Radosław Chilimoniuk– 32 lata, pochodzi z parafii św. Anny w Radzyniu Podlaskim (diecezja siedlecka). Przed seminarium ukończył studia historyczne, o profilu nauczycielskim oraz udzielał się w wolontariacie w domach pomocy społecznej. Interesuje się historią, psychologią, podróżami i gotowaniem.

Ks. Mariusz Kowalski– 32 lata, pochodzi z parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Siennicy. Przed seminarium pracował jako wychowawca w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii. Poza magisterium z teologii, uzyskał także tytuł magistra pedagogiki.

Ks. Przemysław Misior– 25 lat, pochodzi z parafii Miłosierdzia Bożego w Otwocku – Ługach, w której związany był ze wspólnotą Służby Liturgicznej. Do seminarium zgłosił się bezpośrednio po maturze. Lubi historię, podróże i spotkania z ludźmi przy dobrej kawie.

Ks. Mateusz Proczek– 26 lat, pochodzi z parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Dębem Wielkim. Związany ze wspólnotą ministrantów, Ruchem Światło-Życie oraz Warszawską Pielgrzymką Pieszą. Interesuje się teatrem, graniem na gitarze oraz książkami, przede wszystkim biografiami.

Ks. Kazimierz Siewko– 29 lat, z parafii św. Łucji w Warszawie-Rembertowie. Przed seminarium uzyskał tytuł inżyniera na Politechnice Warszawskiej oraz pracował przy budowie II linii metra. Lubi podróże, jazdę na rowerze, nartach, żeglowanie i chodzenie po górach.

Ks. Paweł Szmytkowski– 26 lat, pochodzi z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłośnie. Lubi literaturę fantastyczną i górskie wędrówki.  Wolny czas lubi spędzać na łonie natury i grając w gry planszowe.

Uroczystość ubogacił śpiew Konkatedralnego Chóru Kamionek pod dyrekcją Jolanty Janczuk-Tyszkiewicz oraz chór seminaryjny. Mszę Świętą transmitowało Radio Warszawa oraz kanał SalveNET.