Diecezja Warszawsko-Praska » Światowy Dzień Misyjny i Tydzień Misyjny – Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy!

Światowy Dzień Misyjny i Tydzień Misyjny – Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy!

Światowy Dzień Misyjny, zwany w Polsce Niedzielą Misyjną, to dzień solidarności misyjnej w całym Kościele powszechnym. Angażuje wszystkich katolików do współpracy misyjnej. Jest to wyraz naszej troski o wszystkich ludzi na świecie, którzy nie mieli szansy doświadczyć miłości Boga. Obchodzony jest w całym Kościele w przedostatnią niedzielę października i rozpoczyna on Tydzień Misyjny, podczas którego modlimy się w intencji misji i misjonarzy.

Spotkaliśmy Jezusa, więc głośmy, to hasło tegorocznego Światowego Dnia Misyjnego i następującego po nim Tygodnia Misyjnego, które odkrywa przez nami prawdę, że misje są sprawą wiary i zaangażowania nas wszystkich.

W orędziu na Światowy Dzień Misyjny, papież Franciszek napisał: „Podobnie jak Apostołowie i pierwsi chrześcijanie, także i my mówimy z pełnym przekonaniem: „Nie możemy nie mówić tego, cośmy widzieli i słyszeli” (Dz 4,20). Wszystko, co otrzymaliśmy, wszystko, czym obdarował nas Pan, dał nam, byśmy to dobrze wykorzystali i przekazali bezinteresownie innym… Temat tegorocznego Światowego Dnia Misyjnego, „Nie możemy nie mówić tego, cośmy widzieli i słyszeli” (Dz 4, 20) jest zaproszeniem dla każdego z nas, aby „wziąć odpowiedzialność” i oznajmić, co nosimy w swoich sercach. Ta misja jest i zawsze była tożsamością Kościoła: „Kościół

jest dla ewangelizacji.”

Z tej okazji Papieskie Dzieła Misyjne przygotowały na Tydzień Misyjny materiały liturgiczne, które przybliżają jego ideę i pomagają w przeżyciu tego szczególnego dla misji czasu. Materiały w pliku pdf dostępne są w zakładce kapłańskiej.

Ks. Marcin Brzeszczyński
Dyrektor Diecezjalny Papieskich Dzieł Misyjnych