Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży

Diecezja Warszawsko-Praska » Spotkanie Parafialnych Zespołów Synodalnych – rola i zadania Rad parafialnych w naszych wspólnotach oraz zasady ich funkcjonowania

Spotkanie Parafialnych Zespołów Synodalnych – rola i zadania Rad parafialnych w naszych wspólnotach oraz zasady ich funkcjonowania


Drodzy Koordynatorzy Parafialnych Zespołów Synodalnych,

pragniemy zaprosić Was na 3 spotkanie synodalne w tym roku duszpasterskim. Tym razem chcemy podjąć ważny temat, który był obecny w ankietach – rola i zadania Rad parafialnych w naszych wspólnotach oraz zasady ich funkcjonowania. W perspektywie współodpowiedzialności za Kościół i wzajemnych relacji duchownych i świeckich to bardzo istotny temat.

W załączniku przesyłamy Wam obowiązujący Statut Rad Parafialnych w diecezji warszawsko-praskiej oraz podstawy prawe do ich powoływania i funkcjonowania, zaczerpnięte z Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz I Synodu diecezji warszawsko-praskiej z roku 2000. Prosimy, abyście zapoznali się z tymi dokumentami – ich treść będzie ważnym elementem naszego spotkania.

Przypominamy, że najbliższe spotkanie odbywać się będzie 4 marca 2023 roku w sali kurialnej przy ul. Floriańskiej 2 w Warszawie. Nasze spotkanie rozpoczniemy o godz. 10.00.


Plan spotkania:

10.00 – Powitanie, modlitwa synodalna – ks. prałat Andrzej Kuflikowski

10.10 – Jak funkcjonuje Rada parafialna w dużej warszawskiej parafii – ks. prał. Krzysztof Ukleja wraz z radnymi z parafii (możliwość zadawania pytań)

11.00 – Przerwa na kawę

11.20 – wprowadzenie do pracy w grupach i wspólna praca grupach

12.10 – Podsumowanie pracy w małych grupach

12.40 – Relacja z warsztatów synodalnych w Rzymie: “Il ministerium iustitiae nell’agire sinodale della Chiesa” i obradach Synodu o Synodalności w Pradze – ks. Rafał Jabłkowski

13.00 – Podsumowanie spotkania – bp Jacek Grzybowski

13.15 – Gorący poczęstunek

Nasze spotkanie ma charakter otwarty, dlatego zapraszamy całe Wasze zespoły synodalne oraz osoby chętne do podjęcia refleksji na temat Rad parafialnych oraz sposobów budowania Kościoła kolegialnego.

Z darem modlitwy
Diecezjalny Zespół Synodalny


Prosimy o zapoznanie się z przesłanymi materiałami, które stanowić będą ważny element pracy w grupach:

PYTANIA DO GRUPEK DZIELENIA 4.03.2023

  1. Czy w twojej parafii jest rada parafialna i w jaki sposób funkcjonuje?/Jeśli nie ma rady parafialnej to, jak myślisz, z jakiego powodu?
  2. Co uważasz za główne zadanie rady parafialnej i w jaki sposób może ona wpływać na lepsze funkcjonowanie parafii?
  3. Po wcześniejszym zapoznaniu się ze statutem parafialnych rad parafialnych naszej diecezji co byś zmienił/ bardziej zaakcentował/usunął?


©copyright - Diecezja Warszawsko-Praska
Strona główna Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży