Diecezja Warszawsko-Praska » Śp. Matka Aniceta Teresa Borowska – Przełożona Generalna Zgromadzenia

Śp. Matka Aniceta Teresa Borowska – Przełożona Generalna Zgromadzenia

Zgromadzenie Sióstr Loretanek zawiadamia:

W piątek, 10 września 2021 roku,
w późnych godzinach wieczornych,
w wieku 71 lat,
po 53. latach życia zakonnego
zmarła

ś. † p.
Matka Aniceta Teresa Borowska CSL (loretanka)
Przełożona Generalna Zgromadzenia

Uroczystości pogrzebowe odbędą się
wg następującego porządku:

14 września 2021 roku (wtorek):

16.00 – Msza Święta żałobna w Katedrze
św. Michała Archanioła i św. Floriana

wcześniej możliwość modlitwy przy trumnie Zmarłej
15.30 – różaniec

15 września 2021 roku (środa):
Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto

11.30 – modlitwa brewiarzowa, modlitwa różańcowa

13.00 – Msza Święta pogrzebowa
pod przewodnictwem ks. bp. Romualda Kamińskiego

Po Eucharystii ciało Zmarłej śp. Matki Anicety zostanie złożone
na miejscowym cmentarzu zakonnym.

Matka Aniceta Teresa Borowska urodziła się 02.02.1950 r. w Kurcewie na ziemi szczecińskiej. Do Zgromadzenia Sióstr Loretanek wstąpiła 5 sierpnia 1968 r. Podczas obłóczyn do nowicjatu otrzymała imię zakonne Aniceta. Pierwszą profesję złożyła 15.08.1971r., a profesję wieczystą 15.08.1976 r.

W początkowych latach życia zakonnego podejmowała obowiązki przy dzieciach, w zakrystii, przez dłuższy okres była zaangażowana w apostolstwo w drukarni i wydawnictwie Sióstr Loretanek, gdzie pracowała jako linotypistka oraz zecerka, a w późniejszych latach również w księgowości.

W latach 80. przez sześć lat, pełniła funkcję przełożonej domu w Mińsku Mazowieckim oraz katechizowała młodzież w parafii Narodzenia NMP.

Na Kapitule w 1993 r. wybrana na ekonomkę generalną Zgromadzenia pełniła tę funkcję przez sześć lat. Po kolejnej kapitule w 1999 r. przez kolejne sześciolecie podejmowała obowiązki asystentki generalnej i sekretarki generalnej. W latach 2005-2011 była przełożoną domu w Warszawie Rembertowie. Następnie pracowała w kancelarii parafialnej w Augustowie oraz w Centrali Radia Maryja w Chicago w USA. Od marca 2017 roku pełniła urząd przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Loretanek.

W ostatnim roku przeprowadziła nasze Zgromadzenie przez obchody roku jubileuszu 100-lecia jego istnienia. 31 lipca 2021 r. cieszyła się z ostatniego akcentu tych obchodów, jakim była konsekracja kościoła w Sanktuarium maryjnym w Loretto. 15 sierpnia 2021 r. w Loretto przeżywała jubileusz 50-lecia swoich ślubów zakonnych. Na kontynuację jej roku jubileuszowego Pan Bóg powołał ją do swego Królestwa.

Dobry Jezu, okaż Matce Anicecie swoje miłosierdzie!