Diecezja Warszawsko-Praska » Śp. ks. prał. Zygmunt Wirkowski

Śp. ks. prał. Zygmunt Wirkowski

Kuria Biskupia Warszawsko-Praska zawiadamia:

W poniedziałek, 31 maja 2021 roku,
w święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
w nocy, na plebanii Parafii MB Nieustającej Pomocy
w wieku 74 lat,
w 50. roku kapłaństwa

zmarł

ś. † p.
ks. prał. Zygmunt Wirkowski

proboszcz Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy
w Warszawie na Saskiej Kępie.

Ksiądz prałat Zygmunt Wirkowski urodził się 12 stycznia 1947 roku w Bagnach. Pochodził z Parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Grodzisku k. Suchowoli, w Archidiecezji Białostockiej.

Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego 28 maja 1972 roku.

Jako wikariusz pracował w parafiach: św. Mikołaja w Tarczynie (1972-1974;AW), Świętej Trójcy w Błoniu (1974-1979;AW), Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie-Aninie (1979-1983), Matki Bożej Częstochowskiej w Warszawie na Powiślu (1983-1987).

Z początkiem czerwca 1987 roku odebrał dekret mianujący go proboszczem nowo powstającej Parafii św. Kazimierza Królewicza w Kobyłce-Stefanówce. Na przestrzeni 15. lat (1987-2002) tworzył administracyjne i duszpasterskie struktury tej wspólnoty, zbudował kościół i plebanię. W 2002 roku został mianowany proboszczem Parafii Matki Bożej Różańcowej na Bródnie (2002-2006) a cztery lata później przeszedł do Parafii św. Izydora w Markach (2006-2015). W marcu 2015 roku objął jako proboszcz Parafię Matki Bożej Nieustającej Pomocy na warszawskiej Saskiej Kępie.

W strukturach Diecezji Warszawsko-Praskiej był dziekanem Dekanatu Bródnowskiego (2004-2006), wicedziekanem a następnie dziekanem Dekanatu Zielonkowskiego (odpowiednio: 2007-2014 i 2014-2015); w 2015 roku został delagatem biskupa ds. opieki duchowej i pomocy osobom poszkodowanym w przypadku nadużyć seksualnych. Z nominacji dwóch kolejnych biskupów ordynariuszy był członkiem Rady Kapłańskiej (2015-2017 i od roku 2018).

Księża biskupi doceniali jego pracę, zaangażowanie duszpasterskie – bp Kazimierz Romaniuk odznaczył go przywilejem rokiety i mantoletu (24. 12.1993) a następnie powołał w skład Kapituły Kolegiackiej w Radzyminie jako jej kanonika honorowego (23.12.2000). Z rąk abp. Henryka Hosera SAC ks. Zygmunt Wirkowski odebrał nominację na kanonika gremialnego tejże Kapituły (22.12.20016). 25 marca 2017 roku został odznaczony Medalem Jubileuszowym Diecezji Warszawsko-Praskiej. Biskup Romuald Kamiński mianował go najpierw prałatem (22.12.2018) a następnie prepozytem (dziekanem; 15.10.2020) Kapituły Kolegiackiej; śp. ks. Zygmunt był także jej penitencjarzem.

Odszedł człowiek kochany, lubiany przez parafian za życzliwość, ciepło, delikatność i wrażliwość. Ktoś, kto po prostu kochał ludzi, był przyjacielski i otwarty, spokojny, opanowany i wyrozumiały; cechował go ogromny szacunek wobec każdego człowieka. Zjednywał innych szlachetnością i łagodnością. „Zarażał” radosną, naturalną pobożnością, która mobilizowała, by dawać z siebie to, co najlepsze. Pracujący z nim kapłani cenili jego umiejętność budowania wspólnoty, klimatu domu rodzinnego; potrafił być i ojcem, i starszym bratem, wspierającym niezależnie od różnicy lat, nie stwarzającym zamykającego dystansu. Był kolegą bł. ks. Jerzego Popiełuszki; ze szklonej, suchowolskiej ławki i z tego samego rocznika w seminarium duchownym, razem przyjęli święcenia kapłańskie. Śp. ks. Zygmunt często to podkreślał i leżało mu na sercu rozkrzewianie kultu Kolegi-Męczennika.

Uroczystości pogrzebowe będą odbywały się:

– w Parafii św. Kazimierza Królewicza
w Kobyłce-Stefanówce (ul. Królewska15)
w poniedziałek, 7 czerwca
godz. 19.30 Msza święta żałobna

– w Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy
w Warszawie (Saska Kępa, ul. Nobla 16)
według następującego porządku:

– w poniedziałek, 7 czerwca:
godz. 19.30 Msza święta żałobna
dla Dekanatu Grochowskiego

– we wtorek, 8 czerwca:
godz. 12.00 Msza święta pogrzebowa
pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego

Transmisję Mszy św. pogrzebowej przeprowadzi kanał SalveNET.

– po Eucharystii nastąpi
przewiezienie i złożenie ciała Zmarłego
na starym cmentarzu w Kobyłce
(ul. Ks. Kazimierza Pieniążka).

Dobry Jezu, okaż Księdzu Zygmuntowi swoje miłosierdzie!