Diecezja Warszawsko-Praska » ŚDM Lizbona 2023 – informacje dla grup

ŚDM Lizbona 2023 – informacje dla grup

Informacje z Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM oraz od Diecezjalnego Koordynatora ŚDM

1. W ramach Dni w Diecezji (przed finałem ŚDM w Lizbonie) mamy zaproszenie do diecezji na północy Portugalii – jak Porto, Coimbra, Lamego, Braganca, Viana, Vila Real, Braga. Zasadniczo poruszamy się po rejonie wskazanym przez Komitet Organizacyjny w Lizbonie. W każdej z tych diecezji są już podjęte przygotowania, z wyznaczonymi koordynatorami. Na razie jednak proszę nic nie robić na własną rękę, Proszę się zastanowić nad strategią działania w swojej diecezji, parafii, wspólnocie. Ewentualnie mieć ogarnięte kto zamierza pojechać i z jaką grupą.

2. Jeśli chodzi o transport to najlepszą opcją jest samolot w dwie strony. W naszej sytuacji proponuję system rezerwacji „multicity” czyli Warszawa-Porto-Lizbona-Warszawa. Transport lądowy z północy Portugalii do Lizbony będzie zapewne w gestii parafii, które nas przyjmą (mam nadzieję, że lokalni przewoźnicy pomogą). Nie polecamy transportu hybrydowego (samolot + autokar i pomysłów w stylu jedna grupa jedzie autokarem, a wraca samolotem etc.). To przy obecnym rozdaniu może być bardzo skomplikowane i trudne logistycznie, zwłaszcza, kiedy dojdzie do nieprzewidzianej sytuacji, jak zepsuty autokar, czy wypadek. Krótko mówiąc – albo samolot albo autokar od początku do końca. Trzeba wziąć pod uwagę, że do Lizbony czy Porto jedzie się 3 dni, leci 4 godziny.

3. Są pytania o szacunkowe koszty – tak wstępnie na tym etapie 2 tygodniowy wyjazd powinien się zamknąć w okolicach 3.500 zł (jeśli samolot) lub 4.500 (jeśli autokar). Ta kalkulacja opiera się na obecnych cenach przewozowych i kursie euro.

4. Z wielką serdecznością jesteśmy zaproszeni do Portugalii i Lizbony – czekają na nas! Jesteśmy w grupie G8 – obok Hiszpanii, Włoch, Australii, Brazylii i innych krajów licznie uczestniczących w ŚDM-ach.

5. Oficjalnie udział będą mogły wziąć osoby już od 14 roku życia, a każda z osób niepełnoletnich musi znaleźć opiekuna wyjazdu i wskazać go organizatorom.

6. Możemy jako Polacy skorzystać z opcji rejestracji jako MegaGrupa z Polski, co realnie obniży koszty pakietu pielgrzyma.

7. Już wkrótce będzie pełna informacja co do wolontariatu – w trzech kategoriach: długoterminowego (ok 9 miesięcy), średniego i krótkiego.

8. Będziemy mieli w Lizbonie katechezy po polsku, skoncentrowani w określonej części miasta, jako pielgrzymi polskojęzyczni – z polską kwaterą w centrum.

9. Pragnę przypomnieć, że jest już oficjalna modlitwa za ŚDM Lizbona: https://lizbona2023.pl/oficjalna-modlitwa-za-sdm-lizbona-2023/. Można ją także zamawiać w wersji wydrukowanej przez mail podany poniżej.

10. Do przypomnień dorzucam także informację o istnieniu polskiej wersji hymnu ŚDM LIZBONA, której można się już uczyć i używać. Dziękuję tym spośród chórzystów, którzy tworzyli ten utwór, a pochodzili z naszej diecezji, za trud i dzielenie się swoimi talentami.

9. Byłoby dobrze już rozeznać się w swoich grupach, co do ilości chętnych – oczywiście w przybliżeniu – jest to ważne przy szacowaniu kosztów przelotu. Istnieje wiele opcji przelotu do Portugalii, zasadniczo przyjmujemy kierunki – Warszawa – Porto (od 20.07 do 24.07 gdyby jeszcze przed dniami w diecezjach była ochota na zwiedzanie to kilka dni wcześniej można polecieć); oraz Lizbona – Warszawa (6.08-12.08, czyli z możliwością pobytu w Portugalii tydzień dłużej), Spróbujcie zatem oszacować liczbę chętnych, zainteresowanych przelotem do końca lutego. Na tej podstawie będzie propozycja cenowa i czas na podjęcie decyzji i wpłata do końca października bieżącego roku.

Zgłoszenia proszę kierować do końca lutego na adres mail: [email protected]

Telefon kontaktowy 512 913 429

Ksiądz Michał Dziedzic