Diecezja Warszawsko-Praska » Rozpoczęcie roku formacyjnego Duszpasterstwa Akademickiego ARKA

Rozpoczęcie roku formacyjnego Duszpasterstwa Akademickiego ARKA

W pierwszą niedzielę października, Mszą Świętą o godz. 19:30 w Parafii Nawrócenia św. Pawła w Warszawie, zainaugurowany został nowy rok formacyjny Duszpasterstwa Akademickiego ARKA. Na Eucharystii pod przewodnictwem bpa Jacka Grzybowskiego zgromadzili się studenci warszawskich uczelni.

W homilii biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej wskazał, że w życiu jest czas uczenia się od innych, ale przychodzi w życiu każdego tez moment przejścia do służby dla innych:

Tak jak każde dziecko uczy się od innych – jest okres szkoły, studiów, wczesnej młodości, ale w pewnym momencie muszę uświadomić sobie, że ja już daję i więcej daję, niż biorę. I więcej dla innych, niż dla siebie. Jesteście sługami mówi do mnie i do ciebie ta Ewangelia.

Biskup Grzybowski powiedział, że wirtualny świat wykształcił w ludziach oczekiwanie natychmiastowych ocen wykonanego działania, jednak prawdziwa służba wcale nie musi wiązać się z pozytywną reakcją otoczenia:

Tutaj nie ma natychmiastowych lajków, serduszek, emotikonów, znaczków, że super – nie ma. I nie będzie tego, często wręcz przeciwnie. Dlatego dzisiaj taki mamy problem z doświadczeniem służby, także w Kościele, ponieważ my sądzimy, że od razu muszą być oklaski albo od razu musi być jakiś feedback. Czasem jest, a czasem nie ma i nigdy go nie będzie, ale nie znaczy to, że nie mamy starać się służyć braciom i siostrom i poświęcać się.

Na koniec biskup zwrócił się do studentów rozpoczynających nowy rok akademicki z apelem o odpowiedzialne podejmowanie życia:

Tak rozumiem w kontekście akademickim słowa “słudzy nieużyteczni jesteśmy”. Uczyliśmy się, nie tylko dla ocen i nie tylko dla dyplomów, uczyliśmy się po to, żeby w przyszłości, służyć, mówiąc językiem religijnym – braciom i siostrom. Tym, czego się na studiach, w tym czasie nauczyliśmy i co przyjęliśmy. Niech zatem ten krótki fragment z Listu do Tymoteusza i te mocne słowa z Ewangelii będą dla nas
wyznacznikiem prostych zasad życia chrześcijańskiego, a jednocześnie motywacją do tego, że inni także oczekują ode mnie – nie tylko szybkiej gratyfikacji i szybkiego feedback – ale oczekują przede wszystkim, że poświęcając czas na studia, realizując w młodości swoje pasje, będę także służył w przyszłości społeczeństwu.

Duszpasterstwo Akademickie „ARKA” towarzyszy młodzieży studiującej na różnych kierunkach i uczelniach warszawskich. Więcej informacji o Duszpasterstwie, a także harmonogram spotkań formacyjnych na stronie: www.arka.wierzymy.pl

fot. Marcin Tafejko