Diecezja Warszawsko-Praska » Rodzina » Ruch Focolari

Ruch Focolari

7 grudnia 1943 r. Chiara Lubich (1920-2008) pociągnięta nieskończoną miłością Boga poświęca Mu na zawsze całe swoje życie. Dzień ten daje początek Ruchowi Focolari (Dzieło Maryi), który dziś jest obecny w 194 krajach i liczy ponad 2 miliony członków i sympatyków. Są to osoby świeckie i w stanie duchownym, w różnym wieku i z różnych warstw społecznych. Ich pragnieniem jest przyczyniać się do wypełnienia testamentu Jezusa zapisanego w Ewangelii Św. Jana „Ojcze spraw, aby wszyscy stanowili jedno…” (17,21). W tym celu członkowie Ruchu starają się żyć w komunii z innymi ruchami w Kościele; podejmują dialog ekumeniczny, dialog z wyznawcami innych religii oraz z osobami o przekonaniach niereligijnych, a także w różnych środowiskach nauki i kultury.

„Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18,20).Ta obietnica Jezusa, zawarta w Ewangelii jest skierowana do wszystkich chrześcijan, a w sposób szczególny także do małżonków, do rodzin.

Jezus pozwala odczuwać swoją obecność w przeróżnych sytuacjach życia rodzinnego. Jest to skarb nieporównywalny z żadnym innym, wart podjęcia każdego wysiłku. Duchowość Ruchu, którą jest ewangeliczny styl życia, pozwala nam odkryć, że istotą miłości, którą możemy żyć między sobą, jest Bóg-Miłość. Żyjąc codziennie sztuką miłowania przynosimy do naszych rodzin najcenniejszy dar – Jego obecność.

Jeśli Chrystus jest obecny w rodzinie to On kształtuje całą jej historię. Jego obecność owocuje stałym pogłębianiem wzajemnych relacji małżonków, daje radość, której ten świat dać nie może. To właśnie On staje się nauczycielem i wychowawcą dzieci, to Jego Światło ukierunkowuje decyzje i wybory w różnych ważnych momentach życia. To dzięki Niemu można uniknąć zagrożeń, jakie niesie rodzinom współczesny świat.

W Ruchu Focolari jest wiele rodzin, które tak żyją. Są ich setki w Polsce, a kilkaset tysięcy rozsianych po całym świecie. Rodziny te wzajemnie się wspierają i ubogacają swoimi doświadczeniami, a poprzez miłość wzajemną pielęgnują obecność Jezusa także pomiędzy rodzinami. Jezus umacnia rodziny, rozszerza ich serca, pozwala widzieć problemy i potrzeby innych oraz inspiruje pragnienie niesienia pomocy w ich rozwiązywaniu. Sprawia, że stają się świadkami i apostołami Boga – Miłości we wszystkich miejscach na świecie.

Nowe Rodziny Ruchu Focolari w Polsce organizują się w grupy, w których pogłębiają życie wspólnotowe według charyzmatu Ruchu. Okresowo organizują także otwarte spotkania dla rodzin, szczególnie młodych, a także dla narzeczonych i młodzieży pragnącej poznać powołanie małżeńskie. Spotkania te są okazją do pogłębiania znajomości charyzmatu jedności oraz dzielenia się świadectwami z życia Ewangelią.

Więcej na stronie www.focolare.pl