Diecezja Warszawsko-Praska » Relikwie bł. Carlo Acutisa i bł. Karoliny Kózkówny w parafii św. Hieronima w Starej Miłosnej

W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu do parafii św. Hieronima w Starej Miłosnej wprowadzone zostały relikwie błogosławionych – Karoliny Kózkówny i Carlo Acutisa. W szczególny sposób orędownictwu dwojga młodych błogosławionych została zawierzona młodzież – posługująca we wspólnotach, przygotowująca się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania, ale także ta zagubiona i poszukująca oraz rodziny.

Relikwie bł. Karoliny Kózkówny zagościły w parafii św. Hieronima w ramach diecezjalnej inicjatywy synodalnej. W ponad 30 parafiach i innych miejscach naszej diecezji są lub będą w najbliższym czasie umieszczone relikwie męczennicy. Lista miejsc jest dostępna tutaj.

Relikwie bł. Carlo, pierwsze na terenie diecezji warszawsko-praskiej i jedne z nielicznych jak dotąd na terenie Polski, zostały sprowadzone staraniem księdza proboszcza Dariusza Marczaka, by młodzież miała potężnego wspomożyciela w sprawach wzrastania w codziennej mądrości i wierności nauce Ewangelii.

Błogosławiony Carlo Acutis został beatyfikowany 10 października 2020 roku. Jego krótkie, lecz intensywne życie zostało wskazane przez papieża Franciszka jako wzór dla młodzieży w adhortacji apostolskiej Christus vivit. W wieku 7 lat przyjął on Pierwszą Komunię Świętą i od tego czasu rozpoczął praktykę uczestnictwa w codziennej Eucharystii. Przystępował także do cotygodniowej spowiedzi świętej. Eucharystię nazywał swoją autostradą do nieba. Pragnąc dzielić się z innymi doświadczeniem głębokiej eucharystycznej pobożności stworzył wystawę o cudach eucharystycznych. Dwa miesiące przed swoją śmiercią dowiedział się, że choruje na białaczkę. Choroba, która miała u niego ostry przebieg, rozwinęła się bardzo szybko. 12 października 2006 zmarł, ofiarowując swoje życie za papieża i Kościół.

Relikwie błogosławionych docelowo znajdą się w bocznym ołtarzu patrona parafii św. Hieronima, aktualnie znajdują się w prezbiterium. Nawiedzić można je przed każdą Mszą Świętą – w tygodniu o godz. 7:00 i 18:00, a w niedzielę o 8:00, 10:00, 11:30, 13:00 i 18:00.

W dniu wprowadzenia relikwii okolicznościową homilię na każdej Mszy Świętej głosił ks. Michał Dziedzic, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

fot. Karolina Błażejczyk