Diecezja Warszawsko-Praska » Promocja lektorów i ceremoniarzy 2022

Promocja lektorów i ceremoniarzy 2022

W sobotę 8 października w Konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku bp Jacek Grzybowski pobłogosławił 201 nowych lektorów i 40 ceremoniarzy, którzy będą posługiwać w parafiach diecezji warszawsko-praskiej.

Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej zaznaczył, że zewnętrzne wypełnianie przepisów liturgicznych nie jest równoznaczne z budowaniem relacji z Chrystusem:

Na różnych uroczystościach i na naszych spotkaniach powtarzaliśmy – można zewnętrznie być bez zarzutu, mieć piękną, czystą albę, ładny krzyżyk, super fryzurę, można być nienagannym jeśli chodzi o służbę przy ołtarzu, przyklękanie, przynoszenie, można pięknie czytać, ale jednocześnie można być daleko od Chrystusa i nie mieć wiary. Wiemy o tym, że nam wszystkim w Kościele to niestety grozi – możemy stać się sługami zewnętrzności.

Jak dodał biskup Jacek Grzybowski – bycie lektorem proklamującym Słowo Boże to ogromna odpowiedzialność, związana także z indywidualną formacją:

W inny sposób posługujemy Słowem. Ono najpierw ma w nas pracować, zrodzić w nas. My pierwsi mamy być słuchaczami tego Słowa, które przekazujemy innym. I to jest często najtrudniejszy i największy wysiłek posługi lektora i posługi ceremoniarza. Jak stać się najpierw uczniem, aby potem innym pomóc w słuchaniu, przyjęciu i zrozumieniu słowa liturgii Kościoła?

Nowy centralny kurs lektorski na rok 2022/2023 rozpocznie się w sobotę, 15 października 2022, o godz. 14:30 w Seminarium Duchownym przy ul. Mehoffera 2 na Tarchominie. W diecezji organizowane są także rejonowe kursy lektorskie i kurs dla dorosłych, a także kurs na ceremoniarza parafialnego.

fot. Karolina Błażejczyk