Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży

Diecezja Warszawsko-Praska » Promocja lektorów i ceremoniarzy 2021

Promocja lektorów i ceremoniarzy 2021

W Katedrze Warszawsko-Praskiej odbyła się promocja lektorów i ceremoniarzy, którzy przygotowywali się przez ostatni rok do pełnienia posługi w parafiach diecezji warszawsko-praskiej.

Mszy Świętej przewodniczył bp Romuald Kamiński, a koncelebrowali kapłani diecezji opiekujący się Liturgiczną Służbą Ołtarza.

Ordynariusz warszawsko-praski przywołał ogromną rolę świadectwa, które często jest początkiem odkrywania powołania do służby:

Każda umiejętność służenia innemu człowiekowi jest wielkim darem. To w ich sercach nie zrodziło się niezależnie od wszystkiego. To pragnienie bycia lektorem, ceremoniarzem zrodziło się poprzez obserwacje innych. A obserwacja powoduje zaistnienie pragnienia, ale jeszcze wcześniej refleksji, która rodzi się w sercu i rozumie – podoba mi się to, może nadawałabym się do tego.

Jak dodał duchowny posługujący przy ołtarzu są tymi, którzy dbają o piękno liturgii przeżywanej przez całą wspólnotę Kościoła:

Ci młodzi ludzie starają się swoją posługą wnieść na tyle porządku, piękna, wyciszeni, zorientowania mocnego na ołtarz, na liturgię, na akcję, która się dzieje i wyłowić z tego całego porządku liturgicznego to, co jest najważniejsze. Dlatego są tak potrzebni.

Służba przy ołtarzu jest zobowiązaniem do stałej pracy nad sobą:

Ceremoniarz z natury uporządkowany przy ołtarzu, powinien być uporządkowany wewnętrznie. Oddanie się tym posługom to jest wypełnienie całego obrazu naszego powołania. Jeśli będziemy uważni i pragnący każdy element życia i naszego powołania dobrze wypełnić, to będziemy ludźmi szczęśliwymi i nie tylko sami dla siebie, ale taki człowiek jest również skarbem wobec innych ludzi.

Cala homilia:

Promocję uzyskało 110 lektorów i 18 ceremoniarzy.

fot. Karolina Błażejczyk

©copyright - Diecezja Warszawsko-Praska
Strona główna Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży