Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży

Diecezja Warszawsko-Praska » Poświęcenie Domu Samotnej Matki w Zielonce

Poświęcenie Domu Samotnej Matki w Zielonce

We wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej bp Romuald Kamiński poświęcił Dom Samotnej Matki w Zielonce.

Ośrodek Dom Samotnej Matki „Bezpieczna Przystań” w Zielonce prowadzony jest przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. Powstał z inicjatywy nieżyjących już Państwa Piwowarskich, którzy przeznaczyli na ten cel budynek z ogrodem w podwarszawskiej Zielonce. W 1994 roku Ks. Mieczysław Stefaniuk – Proboszcz Parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce przekazał nieruchomość Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. Od tamtego czasu w Domu Samotnej Matki Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej otrzymało wsparcie ponad 330 matek z dziećmi, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji życiowej.

Dom wymagał rozbudowy i remontu, które udało się ukończyć dzięki ogromnemu zaangażowaniu społeczności lokalnej oraz Opatrzności Bożej, która natchnęła indywidualnego darczyńcę do przekazania dużej sumy pozwalającej na rozpoczęcie budowy na tydzień przed wygaśnięciem pozwoleń budowlanych. Wszystko zgrało się czasowo i w ekspresowym tempie, pomimo różnych utrudnień związanych także z czasem pandemii, udało się oddać dom do użytku

– mówi ks. Kamil Chojnacki, dyrektor Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Budowę rozpoczęto w lipcu 2020 roku, a zakończono dokładnie po roku w lipcu 2021. Od 1 sierpnia 2021r. Dom jest przeznaczony dla dziesięciu matek z dziećmi. Mieszkanki nie ponoszą żadnej odpłatności za pobyt w Ośrodku i w zależności od decyzji podjętej przez odpowiednie organy mogą przebywać w nim od 3 miesięcy do roku.

Zadaniem Domów Samotnej Matki jest wsparcie i ochrona mieszkanek, udzielanie wsparcia materialnego, prawnego, psychologicznego, pedagogicznego, terapeutycznego i duchowego, adekwatnie do rozpoznanych potrzeb i obowiązujących standardów, a także izolacja ofiar przemocy przed sprawcami i wspieranie odbudowy prawidłowych więzów rodzinnych.

fot. Karolina Błażejczyk

©copyright - Diecezja Warszawsko-Praska
Strona główna Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży