Diecezja Warszawsko-Praska » Polak z Sercem

Polak z Sercem

Czcigodni Księża,
drodzy młodzi,

już za kilka dni wystartuje V edycja akcji Polak z Sercem, akcji pomocowej skierowanej do Polaków na Litwie, Ukrainie i Białorusi. Dzieli nas granica, łączy polskość. Akcja skupia się szczególnie na młodzieży. To właśnie młodzi z Polski prowadzą zbiórki, chcąc pomóc swoim rówieśnikom.

Dotychczas, w ramach pomocy humanitarnej, udało się przekazać 261 157,60 zł dla potrzebujących Polaków na Wschodzie oraz ponad 35 ton produktów. W tym roku również zapraszamy Was do włączenia się w niesienie tej pomocy! Tym razem, oprócz pomocy materialnej, chcemy mocniej zadbać o potrzeby duchowe potrzebujących. Część środków, zostanie przekazana na wyjazd osób ze Wschodu na ŚDM w Lizbonie. Odbywa się to dzięki współpracy z Krajowym Biurem Organizacyjnym ŚDM.

Jeśli więc chcecie zaangażować młodych w dzieła miłosierdzia to zapraszamy do współpracy z diecezjalnym koordynatorem – Agnieszką Czech, tel. 793 801 155 lub Prezesem Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Warszawsko-Praskiej – Karoliną Błażejczyk, tel. 696 282 251 i organizacji zbiórek w swoich parafiach. Otrzymacie do tego wszystkie potrzebne materiały i wsparcie merytoryczne. Poniżej załączamy dostępne formy wsparcia. Ich duża ilość pozwala każdemu włączyć się w pomoc na miarę swoich możliwości.

Organizatorem akcji jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz „FUNDACJA DLA MŁODZIEŻY”, oba podmioty działają ogólnopolsko z młodzieżą i dla młodzieży, upowszechniając katolickie wartości. KSM powołany został w 1990 r. przez Konferencję Episkopatu Polski a obecnie zrzesza ponad 5 tysięcy młodych, w 35 polskich diecezjach – w tym w Diecezji Warszawsko-Praskiej.

JAK WŁĄCZYĆ SIĘ W POMOC W RAMACH AKCJI POLAK Z SERCEM?

1.    Zbiórka finansowa i zbiórka darów
W dniach 11.11.2022-20.11.2022 będzie możliwość przeprowadzenia zbiórki darów w parafiach. Zbierane będą środki czystości, nowe zabawki, przybory szkolne, żywność z długim terminem ważności. Pełna lista produktów pojawi się wkrótce. Ponadto będzie to także okazja do włączenia się w zbiórkę finansową. W naszej diecezji będzie możliwość wsparcia poprzez przelew środków na konto Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Warszawsko-Praskiej – 47 2530 0008 2090 1072 1222 0001 tytułem Polak z Sercem. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na organizację wyjazdów dla ubogich młodych na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie.

2.    Modlitwa
Nieustannie płynące wsparcie naszych Rodaków na Wschodzie odbywa się dzięki modlitwie. Zachęcamy do włączenia się w akcję, poświęcając choćby najmniejszą część swojego dnia na wspomnienie potrzebujących Polaków przebywających poza granicami kraju. Duchowe wsparcie jest równie ważne, jak to materialne.

3.    eDaromat -Twoje pudełko ze wsparciem na Wschód!
Jest to narzędzie, które spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem już podczas 3. edycji akcji. Zostało ono zaktualizowane. Umożliwia wykonanie wirtualnych zakupów, których równowartość przekazywana jest w formie darowizny na pomoc Rodakom na Kresach.

4.    Ogłoszenia pomocowe
Jeśli chcesz wesprzeć konkretną potrzebę drugiego człowieka, zachęcamy Cię do zapoznania się z zakładką „Ogłoszenia” na polakzsercem.pl. Tam znajdziesz ze szczegółami, jakie wsparcie jest aktualnie poszukiwane. Produkty żywnościowe, środki czystości, sprzęt – to tylko kilka pozycji z niekończącej się listy potrzeb konkretnych osób. Znalazłeś ogłoszenie? Nawiąż kontakt!

A może posiadasz produkty, które chcesz przekazać potrzebującym, a nie zostało jeszcze umieszczone ogłoszenie na ich zapotrzebowanie? Wypełnij formularz i umieść ogłoszenie jako wspierający ze swoją możliwością wsparcia!

5.    Wyślij SMS charytatywny
Smartfony stały się nieodłączną częścią naszego życia. Możesz je wykorzystać, czyniąc dobro! Wyślij SMS o treści KRESY na numer 72052 (2,46 zł z VAT) i zachęć swoich znajomych do tego samego. To kolejny sposób, w jaki możesz zaangażować się w akcję.

6.    Przekaż darowiznę na konto
Możesz włączyć się w zbiórkę finansową, poprzez szybką darowiznę na naszej stronie internetowej lub wesprzeć Rodaków, przelewając środki bezpośrednio na konto FDM, która zajmie się przekazaniem Twojej darowizny najbardziej potrzebującym.

Darowiznę prosimy przekazywać na konto:

,,FUNDACJA DLA MŁODZIEŻY”

ul. Miodowa 17 /19, 00-246 Warszawa

Z dopiskiem: Polak z Sercem

7.    Zamów bezpłatną skarbonkę z funkcją VR
Zachęcamy też do samodzielnego oszczędzania na pomoc Rodakom. Ułatwić to zadanie może skarbonka akcji Polak z Sercem w kształcie Polski, która  wykorzystuje także technologię rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki niej zobaczysz, ile dobra jest możliwe dzięki naszej wspólnej pracy! Zebrane w skarbonce środki przekaż na konto FDM, która zajmie się dalszym przekazaniem pomocy tym, którzy najbardziej tego potrzebują.

Więcej szczegółów znajdziesz na polakzsercem.pl

ks. Michał Dziedzic
dyrektor wydziału młodzieży