Diecezja Warszawsko-Praska
Parafia Św. Anny, Długa Kościelna
ul. Powstania Styczniowego 83
Długa Kościelna
05-074 Halinów
17: 00
18: 00
09: 00
10: 30z udziałem dzieci
12: 00
18: 00
Ks. Ruciński Jan, od 22.06.1993, budowniczy nowego kościoła
† Ks. Gołębiewski Jan Marian, 20.01.1988 – 22.06.1993
Ks. Wołosiewicz Stanisław, 16.06.1986 – 20.01.1988
† Ks. Świętochowski Andrzej, 30.11.1985 –16.06.1986
Ks. Drapała Eugeniusz, 18.06.1977 – 30.11.1985
Ks. Wachowski Stanisław, 19.10.1976 –19.06.1977
Ks. Jędrych Władysław, 06.07.1972 –19.10.1976
† Ks. Skrzecz Emilian, 06.02.1971– 06.07.1972
† Ks. Urcus Józef, 14.10.1962 – 09.01.1971
† Ks. Polak Stanisław, 20.09.1949 –13.09.1962
† Ks. Kaniowski Bogusław, 10.02.1945 – 20.09.1949
† Ks. Gogolewski Korneliusz, 01.02.1945 –10.02.1945
† Ks. Lebioda Jan, 02.05.1936 – 31.12.1944
† Ks. Maciejewski Jan Nikodem, 28.06.1935 – 02.05.1936
† Ks. Kwasiborski Henryk, 21.02.1926 – 28.06.1935
† Ks. Biernacki Aleksander, 23.03.1921– 21.02.1926
† Ks. Komosiński Franciszek, 29.04.1900 – 23.03.1921
† Ks. Skrzecz Emilian, 09.01.1971– 06.02.1971
† Ks. Tacikowski Andrzej, 13.09.1962 –14.10.1962
Ks. Szadujkis Cezary Piotr, 26.08.2017 – 27.08.2020
Ks. Domagała Michał Andrzej, 28.08.2011– 26.08.2017
Ks. Winiarek Cezary, 01.07.2007 – 28.08.2011
† Ks. Stalpiński Szczepan, 21.07.1981– 01.01.1986
Ks. Krysik Jan, 18.06.1979 – 08.06.1981
Ks. Studziński Jan, 20.05.1978 –18.06.1979
Ks. Pałka Stanisław, 28.05.1977 – 20.05.1978
Ks. Górniak Henryk, 07.06.1976 – 28.05.1977
Ks. Tchórz Józef, 08.06.1974 –15.05.1976
† Ks. Dusza Andrzej Stanisław, 29.05.1972 – 08.06.1974
Ks. Jackowski Krzysztof Edward, 07.06.1971–10.06.1972
† Ks. Gniazdowski Zdzisław Józef, 25.05.1970 – 01.06.1971
† Ks. Kuracki Kazimierz, 01.06.1967 – 25.05.1970
Ks. Wojdat Tadeusz, 22.05.1965 – 01.06.1967
† Ks. Szyszkiewicz Feliks, 15.06.1964 – 30.04.1965
† Ks. Sołtyszewski Stefan, 01.04.1943 –1945
† Ks. Banasiak Szczepan, 06.09.1942 – 01.04.1943
† Ks. Komorowski Henryk, 04.08.1935 –13.04.1936
Ks. Piechota Tadeusz MIC, 09.1963 – 06.1964
Liczba parafian: 3360
Parafię erygował w 1445 roku biskup poznański Andrzej Bniński na prośbę kapituły kolegiackiej w Warszawie, przez wydzielenie z parafii Wniebowzięcia NMP w Warszawie-Zerzniu.

Parafię erygował w 1445 roku biskup poznański Andrzej Bniński na prośbę kapituły kolegiackiej w Warszawie, przez wydzielenie z parafii Wniebowzięcia NMP w Warszawie-Zerzniu. Odnowienia zagubionego dokumentu erekcyjnego dokonał 29 czerwca 1630 roku biskup poznański Maciej Łubieński. W 1. połowie XV wieku wieś Longa Ecclesiastica znajdowała się w posiadaniu niejakiego Mikosiusa (Mikosza), który podarował ją Kapitule Warszawskiej.

Pierwszą świątynię wzniesiono równocześnie z ustanowieniem parafii, a konsekrowano w 1453 roku (wcześniej istniała tylko mała drewniana kapliczka ufundowana przez Kapitułę Warszawską). Druga drewniana świątynia powstała przed 1630 rokiem. W XIX wieku dobudowano do niej kaplicę i kruchtę główną, potem była wielokrotnie restaurowana. Była to budowla trzynawowa, na planie prostokąta, orientowana, o konstrukcji zrębowej, szalowana i wzmocniona lisicami. Całość przykrywał stromy dwuspadowy dach, kryty gontem. W neobarokowym ołtarzu głównym znajdował się obraz św. Anny i św. Joachima nauczających Maryję (2. połowa XVIII wieku). Krucyfiks na belce tęczowej pochodził z 1. połowy XVI wieku. Organy zbudowano w 1894 roku. Wszystko to spłonęło w nocy 9 września 2000 roku, mimo że kościół był zabezpieczony na wszelkie dostępne sposoby. Tak zaginął najstarszy przykład mazowieckiej gotyckiej architektury sakralnej. Ostała się tylko kruchta główna i wolnostojąca dzwonnica z XVII wieku.

Na placu kościelnym znajduje się grota Niepokalanej z 1995 roku, upamiętniająca 550-lecie istnienia parafii. Po tragicznym pożarze zdecydowano się na budowę świątyni murowanej; plany wykonał arch. Aleksy Dworczak z Łodzi. Po uprzątnięciu zgliszczy rychło przystąpiono do kopania i zalewania fundamentów. 8 czerwca 2002 roku bp Kazimierz Romaniuk poświęcił i wmurował kamień węgielny. Nowy kościół poświęcił bp Stanisław Kędziora 23 listopada 2003 roku. 10 września 2006 roku nowo wybudowaną świątynię konsekrował abp Sławoj Leszek Głódź.

Ks. Jastrzębski Dawid, do 07.06.2014
Ks. Malmon Marcin, do 03.06.2006
Długa Kościelna, Długa Szlachecka, Grabina, Halinów: Fryderyka Chopina, Dąbrowskiego (od Piłsudskiego), Mikołaja Reja, Zachodnia, Józefin, Kazimierów: Ananasowa, Czereśniowa, Figowa, Gruszkowa, Mirabelki, Morwy, Oliwkowa, Poziomkowa, Różana (nieparzyste), Truskawkowa, Żurawinowa, Królewskie Brzeziny, Nowy Konik: Brzezińska, Czerska, Dębowa, Płocka, Stołeczna (nieparzyste)